EKMEK DUNYASI

1 Liraya ekmek yapma formülü açıklandı!

1 Liraya ekmek yapma formülü açıklandı!

2022 yılında pek çok ilde ekmek fiyatları gündem konusu oldu. Özellikle ekmek fabrikalarına sahip belediyeler kapasitelerini yükselti, fabrikası olmayan belediyelerde yeni yatırımlar yaparak halka ucuz ekmek vaatlerinde bulundular.  Açıkçası ekmeği siyasete alet ettiler ama verdikleri sözde durmadılar, duramadılar. 

Bir belediye hariç,

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz 3 yıldır Halk Ekmek fiyatına zam yapmadıklarını duyurdu. Belediye Başkanı ekmeğin 1 TL’den satıldığını bildirdi. Başkan Gürbüz sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, 1 Liraya ekmek yapma formülünü açıkladı.

Söz konusu paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

Bizde Halk Ekmem hâlâ 1 TL! Tam 3 yıldır Halk Ekmek’e zam yapmadık, bu sene de yapmayacağız! Türkiye’nin en ucuz ekmeğinin sırrı nedir diye soranlara da formülümüz aşağıdadır.
Kendi buğdayını yetiştir.
Ununu kendin üret.
Fırın kapasiteni arttır.
İşte bir liraya ekmek

Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, Ramazan ayının manevi iklimine uygun olarak Halk Ekmek Fabrikası’nda ekmeğin 1 ay boyunca ücretsiz sunulacağının müjdesini verdi.

Dayanışma zincirinin halkasını genişleterek kalpleri birbirine bağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Başkan Gürbüz, “İhtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımızın sofrası şenlensin diye kapasitemizi de yaklaşık 2 katına çıkarıyoruz” dedi.
Geçtiğimiz ramazan ayında başlattıkları ‘ücretsiz ekmek’ uygulamasını bu yılda sürdürmek için tüm planlamaları yaptıklarını belirten Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, “Elbistan, on bir ayın sultanı Ramazanda sadece ekmeği değil iyiliği ve bereketi paylaşacak” şeklinde konuştu.
2023 yılı boyunca halk ekmeğe zam yapmayacaklarını hatırlatan Başkan Gürbüz, “İçinden geçtiğimiz bu ekonomik koşullarda; üretim sürecinin hemen hemen bütün halkalarını belediyemizin imkanlarını kullanarak 1 TL’den ekmek satışına devam ediyoruz. 2023 yılında da bu fiyata zam yapmayacağımızı daha önceden duyurmuştuk.
Elbistan Belediyesi olarak geçtiğimiz yıl bu ayın fazileti ve bereketini ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızla paylaşma ve ekmeğimizi bölüşme adına geçtiğimiz yıl Ramazan ayında Halk Ekmek Fabrikamızda 1 ay boyunca ücretsiz pide dağıtmıştık. Yüce dinimiz İslam’ın evrensel öğretileri ışığında ‘on bir ayın sultanı’ olarak kabul ettiğimiz; yardımlaşma ve dayanışma duygularının zirveye ulaşacağı bu Ramazan ayında da ücretsiz Ramazan pidesi projemizi devam ettireceğiz. Siz Ramazan’ı yaşamaya odaklanın, pideler bizden. İçinde bulunduğumuz bu mübarek üç aylarda dayanışma ruhunu arttırmak, iyiliği yaymak tek derdimiz” 
dedi.
Üretim kapasitesini de geçen seneye oranla yaklaşık 2 katına çıkaracaklarının bilgisini veren Belediye Başkanı Mehmet gürbüz, şöyle devam etti:
“Kalpleri birbirine bağlayacak bu atmosferde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın talebini karşılamak için üretim kapasitemizi de artırıyoruz. Yaklaşık 2 kat fazla ekmek üreterek Ramazan ayında daha çok insanımıza ulaşıp iftar sofralarını şenlendirme gayretinde olacağız. Yine, geçtiğimiz yıl olduğu gibi, evinden çıkıp gelemeyen gerek yaşlı, gerekse hasta vatandaşlarımızın bize ulaşması durumunda ekmeklerini adreslerine ulaştıracağız. Biz, ekmeği ücretsiz yaparak garip ve gurebanın duasını almaya talibiz. İnşallah, bu Ramazan’da da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza kol kanat geren bir belediye olmanın en güzel örneklerinden birini daha gerçekleştirmiş olacağız.”

kaynak : https://www.elbistan.bel.tr/blog/elbistanda-1-tlden-satilan-ekmek-ramazan-ayinda-ucretsiz-dagitilacak-141.html