Araştırmacılar: ‘Beyaz ekmekle tam tahıllı ekmek arasında bir fark yok’

  • 13 Haziran 2017
  • Araştırmacılar: ‘Beyaz ekmekle tam tahıllı ekmek arasında bir fark yok’ için yorumlar kapalı
  • 773 kez görüntülendi.
Araştırmacılar: ‘Beyaz ekmekle tam tahıllı ekmek arasında bir fark yok’
Reklam
Weizmann Bilim Enstitüsü’ndeki bilim insanlarının yaptıkları bir araştırmada hangi ekmek türünün bağırsaklarımız için daha iyi olduğu hakkında yapılan genellemelerin aslında kişiye göre değiştiğini,  bunun yerine asıl sağlıklı olan şeyin kendi benzersiz biyolojimizle ilgili olan çok daha kişisel bir soru olduğunu ortaya koyuyuor.
Araştırmacılardan Eran Segal şunları aktartıyor
Ekşi mayalı ekmeğin daha sağlıklı bir seçim olarak görüneceğinden emindik, fakat iki tür ekmeğin sağlık açısından oluşturduğu etkiler arasında hiçbir fark bulmadığımız zaman çok şaşırdık.
Araştırmada 2 gruba bölünen denekler arasında testler yapıldı buna göre; ilk gruba bir hafta boyunca ekşimaya ekmeği yedirildi ve ardından bir hafta beyaz ekmek yedirildi. Diğer 10 gruba da de bunun tersi yapıldı…
Deneyde bulgularına göre ekmek yemek, kan şekeri seviyesinin, minerallerin ve karaciğer enzimlerinin tamamını etkilemişti fakat tuhaf bir şekilde ekmeğin türü gerçek bir farklılık oluşturmamıştı.
Örneğin, genelde tam buğday ekmeğinin kan şekeri seviyesini  düzenlemeye yardımcı olduğu söylenir. Evet, düşünüldüğü gibi gönüllülerin yaklaşık yarısında, beklendiği gibi beyaz ekmek yedikten sonra daha yüksek kan şekeri seviyeleri görüldü, fakat diğer yarısında da ekşimaya yedikten sonra daha yüksek kan şekeri seviyeleri oluşuyordu.
Araştırma  üyesi Eran Elinav şöyle söylüyor:
Bunun sebebi muhtemelen vücudun ekmeğe verdiği tepkinin yüksek oranda kişisel bir mesele olması, bu yüzden çalışmadaki insanlar arasında bulunan farklılıklar ortalama bir değere ulaştı.
Araştırmacılar, tam buğday ekmeğinin birden sağlıksız bir seçim haline geldiğini söylemiyorlar; fakat her kişinin vücudunun, ekmek türlerine farklı şekilde tepki verdiğini öne sürüyorlar.
Araştırma  New Scientist ve Sciece Alert dergisinde, ayrıca Cell Metabolism bülteninde yayımlandı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ