EKMEK DUNYASI

Badem Ezmesine Adanmış Bir Ömür

Edirne‘nin sayılı badem ezmesi ustalarından Aydın Sayınbaş (70), 5 yaşında babasının yanında girdiği imalathaneden bir gün olsun ayrılmayarak mesleğini özveriyle geleceğe taşımaya devam ediyor.

Kendi gibi badem ezmesi ustası olan babasından şekerlemeciliği öğrenen ve her gün sabah namazı vaktiyle bisikletiyle ekmek teknesinin yolunu tutan Aydın usta, şerbetle yoğurduğu badem hamuruna yıllardır aşkla şekil veriyor.

Sayınbaş, yuvarladığı badem hamurunu mermer tezgahında özenle keserken bir yandan da emektar radyosundan yükselen musikiye eşlik ediyor.

Aydın Sayınbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 yaşındayken imalathanede çalışmaya başladığını ve mesleğini babasından öğrendiğini söyledi.

Badem ezmelerini sevgisini katarak yaptığını belirten Sayınbaş, “Bu kıymetli altın bilezik, hediye olarak bana verilmiştir. Badem ezmeciliğini en güzel şekilde devam ettirmek istiyorum. Çok kaliteli ürünler yapmaya çalışıyorum ve bu sanatı benden sonraki kuşaklara da vermek istiyorum. Dedem babamı çok küçük yaşlarda Yahudi ustaların yanına çırak olarak veriyor. Babam mesleği iyi ustaların yanında çalışarak öğreniyor. Bu sanat dalını babamdan öğrendiğim için çok mutlu hissediyorum kendimi. Meslek hayatımda bunca yıl öğrendiğim şey, gençlere tavsiyem ne iş yaparsanız yapın işinizi güzel yapın.” diye konuştu.

Oğlunu 15 yıldır yetiştirdiğini ifade eden Sayınbaş, gelecek neslin badem ezmeciliğini daha iyi yapacağına inandığını belirtti.

Atasından, dedesinden, ustasından öğrendiğini yapmayı sürdürdüğünü aktaran Sayınbaş, hiçbir katkı maddesi kullanmadığı için badem ezmesinin vitrin ömrünün 10 gün olduğunu ifade etti.

Badem ezmesinin yaklaşık 500 yıllık geçmişi olan bir Osmanlı tatlısı olduğunu dile getiren Sayınbaş, Almanya, Fransa, Rusya ve Bulgaristan’dan sipariş aldığını sözlerine ekledi.

EDİRNE – CİHAN DEMİRCİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ