EKMEK DUNYASI

BİTKİSEL KARIŞIMLI UNLAR

Süleyman ÇAKIR

Koronadan dolayı eve kapandığımız bu günlerde bir çoğumuzun ilk defa denediği ekmek yapımı başarıyla devam ediyor. Bunun üzerine marketlerde 25 kiloluk un çuvalları görmeye başladık. Evlerimizi ekmek kokusu sardı, soframızın lezzeti arttı.
Un tüketimini hayatımızdan çıkarmadan faydalarını artırmak gerektiğini yazılarımda sık sık anlatıyorum. Daha önce sizlere mor ekmekten bahsetmiştim, mor ekmek, tam buğday Çavdar ekmeği gibi üreticiler ve tüketicilerden kabul gördü. İnsanların beslenmesine dikkat ettiği dönemlerde en çok kafasını kurcalayan un ve unlu mamullerinin tüketilmesidir.
Şimdi size buğday ununun faydalarını artırmak için yapılan çalışmaların birinden bahsedeceğim. Un üretiminde önemli yeri olan illerden biri Balıkesir’de üretimine başlanılan ‘Bitkisel karışımlı tam buğday unu’ ile ekmek yaptım. Ekmeğin lezzeti ve kokusu çok hoşuma gitti. İçinde diğer ekmeklerden farklı olarak zeytin yaprağının ve incir yaprağının kurutulmasıyla elde edilen un var. Ek olarak tadını artıran tarçında var.
Tarçının; kolesterolü düşürme, kan dolaşımının düzenleme, vücut direncinin artırma faydası vardır.
Zeytin yaprağının Alzheimer ve Parkinson’da sinir hücrelerini koruduğu, kalp ve damar sağlığına koruyucu etkiler gösterdiği, bağırsak ve solunum yollarını düzene soktuğu bilinmektedir.
İncir yaprağının kan şekerini ve kan basıncını dengelemeye, kas spazmını azaltmaya, kabızlık sorunlarına çözülmesinde yardımcı olduğu belirlenmiştir.
Tam buğday ununun içinde buluna rüşeym de, Sinir sistemi için faydalı, bağışıklık sistemini güçlendirici, doğurganlığı arttırıcı, sindirim sistemini düzenleyici ve antioksidan özelliği taşır.
Beslenmenin en önemli araçlarından biri olan ekmeğin faydasını artırmak için yapılan bu çalışma sebebiyle, arkadaşımı takdir ediyorum. Sizlere bu farklı ve sağlıklı lezzetle tanışmanızı öneririm.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ