Doğal gıda renklendiricileri

  • 07 Eylül 2014
  • Doğal gıda renklendiricileri için yorumlar kapalı
  • 997 kez görüntülendi.
Doğal gıda renklendiricileri

Antosiyaninler

Antosiyaninler suda iyi çözünebilen ve birçok çiçek, meyve ve sebzeye canlı mavi, kırmızı ve mor rengi veren pigmentlerdir. Antosiyaninler, pH değişimine karşı duyarlıdırlar. Güçlü asidik ortamlarda kırmızılık artarken, pH’ın yükselmesi ile ise mavilik artar. Antosiyaninler içeceklerde, reçel yapımında ve şekerlemelerde kullanılır.

Pancar kökü kırmızısı

Pancar kökünün renk pigmentleri, suda çözünebilir fakat ısı, ışık ve oksijene maruz kaldığı zaman sınırlı bir kararlılık gösterir. Pancar kökü, yoğurt ve dondurma gibi, özellikle dondurulmaya, kurutulmaya uygun bir yapıda olan ve raf ömrü kısa olan ürünlerdir.

Koşineal

Suda çözünebilen karminik asit (karmin) pigmentleri, dişi kırmızı böceklerden elde edilir. Aztekler aracılığıyla Avrupa’ya tanıtılmıştır. Kırmızı boya ısıya, oksijene ve ışığa maruz kaldığı zaman kararlılığı artar. Alkollü içeceklerde ve işlenmiş et ürünlerinde kullanılır.

Klorofil

Klorofil, birçok doğal bitki pigmentlerinde ve bütün yeşil yapraklı sebzelerde mevcuttur. Klorofil, yeşil renkli olup yağda çözünebilir. Klorofilinler, suda çözünür ve ısıya ve ışığa maruz kaldığında nispeten daha kararlı bir hal alırlar. Klorofil, şekerlemelerde ve süt ve süt ürünlerinde kullanılır.

Karotenoidler

Kırmızı/ turuncu/ sarı renkteki meyve, sebze ve bitkilerde 400’den fazla farklı karotenoid çeşidi belirlenmiştir. Doğada, yılda 1000 milyon ton karotenoid üretimi gerçekleşir. Karotenoidlerin birçoğu yağda çözünebilen, ısıya dayanıklı bir yapıdadır ve pH değişiminden de etkilenmezler. Margarin, süt ve süt ürünleri ve alkolsüz içeceklerde kullanılırlar.

Kurkumin

Turmerik (zerdeçal) iyi bilinen bir baharat türü olup, yaygın olarak aşçılıkta kullanılmaktadır. Bunun pigmentleri kurkumin’dir. Kurkumin yağda çözünebilen ve ışıkta rengi solmaya eğilimli bir pigmenttir. Fakat ısıya karşı dayanıklıdır. Kurkumin, gıdaya limon sarısı rengini verir. Çorba ve şekerleme yapımında kullanılır.

Riboflavin

Riboflavin, B2 vitamini, renklendirme ve kuvvetlendirme amaçlı kullanılır. Riboflavin suda çözünebilen ve ısıya duyarlı olup, süt/süt ürünleri ve tatlı yapımında kullanılır.

Karbon ve metaller

Bitkisel karbon karası, sıcak ve hafif çözünmeyen bir pigment olup, özellikle şekerleme yapımında kullanılır. Metaller ise (örneğin; altın, gümüş ve alüminyum) genellikle şekerlemelerde, yüzey renklendiricisi olarak kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ