Ekmek Düşmanları

  • 12 Nisan 2015
  • Ekmek Düşmanları için yorumlar kapalı
  • 1.113 kez görüntülendi.
Ekmek Düşmanları
Aşımız, kavgamız, baş tacımızdır ekmek... Ancak bizim için bu kadar önemli olan gıda kaynağı, sorumsuz ve beceriksiz ellerde, hiyjenden uzak el arabalarında, açıkta, hatta hayvan yemiyle karıştırılıp satılıyor
Manisa’da zabıta ve polis ekiplerinin yaptıkları denetimlerde, hayvan damında hayvan yemi ile ekmek üretimi yapıldığının tespit edilmesi infial uyandırdı. İzmir Fırıncılar Odası Başkanı Fikri Sırtı, özellikle ‘Alaşehir Ekmeği’ ve ‘Köy Ekmeği’ denilerek içerisinde hayvan yemi ya da hammaddesinin ne olduğu bilinmeyen ekmeklerin Manisa ve Salihli’den getirilip İzmir’de satıldığını söyledi. Yeni Asır’ın pazaryerleri ve cami önleri gibi kalabalık yerlerde yaptığı araştırma da ürkütücü tabloyu ortaya koydu.

İçler acısı manzara
Ekmeği uzun süre pazar yeri, cami önleri, fabrika çıkışları, işlek cadde ve sokaklarda satıldığı görülürken, hatta bazı Suriyeli göçmenlerin de kasalarla ekmek satması şaşkınlık yarattı. Hijyenik koşullardan uzak şekilde üretilen ve yine bu şekilde satışa sunulan ekmeklerin hiçbir denetime tabi tutulmadan heryerde satılıyor olması halk sağlığı açısından kaygı verici bir tablo ortaya koydu. İzmirliler toz toprak içindeki caddelerde tekerlekli el arabaları ile ekmeklerin üstü açık taşınmasının çağdaş İzmir’e yakışmadığını belirterek yetkilileri harekete geçmeye çağırdı. Fikri Sırtı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, yerel yönetimlerin bununla ilgili adım atması gerektiğini söyledi.

Vergi yok, ruhsat yok
Yaşanan tabloyla ilgili yerel yönetimlere daha önce defalarca yazı yazarak uyarıda bulunduklarını anlatan İzmir Fırıncılar Odası Başkanı Fikri Sırtı, “Vergi yok, ruhsat yok. Bu ekmeklerin nasıl üretildiği, nasıl unlandığı, hijyen durumu, hiçbiri bilinmiyor” dedi. Kentteki tüm fırınları ve ekmeklerin hammedde denetimlerini sıkça yaptıklarını ve bugüne kadar yönetmeliğe aykırı benzer bir olayla karşılaşmadıklarını söyleyen Ahmet Güldal da, yetkileri olmadığı için kontrol edemedikleri pazaryeri, mahalle araları, seyyar arabalar, cami önleri ve köşe başlarındaki satıcılara yerel yönetimlerin ve zabıtanın izin vermemesi gerektiğini belirtti. Buğday ekmeğinin poşetlenmesi mecburiyetinin olmadığını ancak fırınlarda üretilip çeşitli market veya satış noktalarına gönderilen özel ekmeklerin ambalaj içerisinde satılma zorunluluğunun olduğunu hatırlatan Güldal, eğer ekmekler camekan veya dolap içerisinde satılıyorsa vatandaşın görebileceği noktalarda üretici firma bilgilerinin bulunması gerektiğine dikkat çekti. Güldal, vatandaşların Alo 174 Gıda Hattı’na ihbarda bulunabileceklerini söyledi.

Poşette satılmalı
Türkiye’de toplumun günlük enerjisinin yüzde 44’ünü ekmekten karşıladığını belirten Yaşar Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Gıda Teknolojisi Programı Sorumlusu Dr. Eylem Ezgi Fadıloğlu ise, poşet içerisinde satılan ekmeklerin tercih edilmesi gerektiğini ifade etti. Fadıloğlu, sağlıklı olmak ve bedeni korumak adına beyaz un yerine tam buğday unundan yapılan ekmeklerin tüketilmesi gerektiğini de vurguladı. Ekmeğin içinin tam beyaz değil de, hafif sarımsı yani buğday rengi olmasının önemli olduğunu anlatan Fadıloğlu, “Çok beyaz olunca içerisinde katkı kullanıldığı anlaşılıyor” dedi.
İzmir’in tanınmış fırıncılarından İzmir Ticaret Odası Meclis üyesi Hüseyin Sağır da, “Hijyen olmayan araçların içinde gelen bu ekmekler pazar yerlerinde poşetlenip halka satılıyor. Bunların sıkı denetim altına alınması şart” dedi. Yine İzmir’in tanınmış fırıncılarından Veli Velioğlu da, açık olarak bu satılan ekmeklerin çağdaş İzmir’e yakışmadığını dile getirdi.
METİN BURMALI/FATİH ŞENDİL/İLKER UYARRuhsatsız fırın yıkılacak
Manisa’da ekmeğe esmer rengi vermek için hayvan yemi karıştırdığı tespit edilen ruhsatsız fırının yıkılacağı bildirildi. Yunusemre Belediye Başkanvekili Gürkan Koyuncu, Zabıta Müdürlüğü’nü ziyaret ederek operasyonu yapan personele teşekkür etti. Koyuncu, vatandaşların ruhsatlı ve sağlık açısından güvenilir yerlerden alışveriş yapmaları gerektiği, açıkta satılan ürünlerden uzak durmaları uyarısında bulundu. Zabıta Müdürü Cengiz Şişmanlar da, “Pazar ve bazı bakkallarda Salihli, Kula, Gördes ekmeği denilerek satılan ekmekleri uzun zamandan beri takip ediyorduk. En son aradığımız bu kaçak fırını bulduk ve suçüstü yakaladık, haklılığımız ortaya çıktı” dedi.
“Tüm Manisa şok oldu”
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Turgutlu Fırıncılar Odası Başkanı Şahin Ek de, “Olay tüm Manisa’yı şok etti. Biz defalarca şikayette bulunduk. İşte bugün ne olduğu görüldü. Ekmeğin nereden geldiğini bilmeden, ucuz diye alıp satan arkadaşlar, acaba bugün bunlara ne cevap verecek” dedi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ