Ekmek Kavgası

Süleyman ÇAKIR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 42 makalesi bulunuyor.
  • 01 Ekim 2018
  • Ekmek Kavgası için yorumlar kapalı
  • 767 kez görüntülendi.

 

Ekmek bütün gıdaların tartışmasız en değerlisidir. İlahi dinlerde ekmek en kutsal yiyecektir. Bu yüzden manevi değerini anlatmak zor ama elleri kalemden çok hamur tutmuş biri olarak maddi değerini anlatabilirim, hem de bir un zerreciğine kadar.

Gündeme gelmek için değil, gündem de olduğu için yazıyorum. Son yıllarda gündeme gelmenin en kolay yolu oldu ekmek. Gramajıyla, tuzuyla, fiyatıyla, faydalarıyla zararlarıyla hiç gündemden düşmedi. Ülkemizin en değerli doktorları bile ekmeği zehir gibi göstererek gündeme gelmeye çalıştı. Hatırlayın, kanunlar tebliğler çıkarıldı. Ekmeğin un standartları değişti, birçok katkı maddesi ekmekten çıkarıldı fakat kimse de çıkıp bu katkı maddelerinin ne olduğunu, faydalarını zararlarını anlatmadı. Daha sonra ekmekteki tuz oranları için de aynı yöntem uygulandı. Ekmekteki bu tuz oranı sadece ekmeği tadıyla ilgili değil hamurun yapısına faydalı olduğu için bu miktarın ilave edilmesi gerektiğini biliyor musunuz? İnsanların günlük tükettiği ekmek içinde ne kadar tuz olabileceğini hiç düşündünüz mü? Bunun için ceza ödeyen fırınların sayısını biliyor musunuz? Peki neden diğer gıdalardaki tuz oranı için kanun yok?

Bunları söylemesi gereken, fırıncının hakkını koruması gereken dernek, oda ve federasyon yöneticileridir. Ekmek israfı söz konusu olunca hepsi faydasız çalışmalar yaptı çünkü devlet ekmek israfına karşı savaş açmış, büyük bir ödenek ayırmıştı. Bundan nasıl faydalanırız yarışına girip dayanağı ve aslı olmayan rakamlarla gündemi meşgul edip doğru bir adım atamadılar. Fırın çalışanlarına ekmek israfı konusunda eğitim verilmedi.

Ekmek israfının birinci nedeni ekmeğin ucuz olmasıdır. Siz hiç çöpe atılan hamburger ekmeği gördünüz mü? Diyeceksiniz ki zam tartışmaları sırasında bu söylenir mi? Ülkemizde ekmek hammadde fiyatlarına kıyasla ucuz. Peki söylendiği gibi fırıncılar çok kazanıyor mu? İşini düzgün yapan bir fırıncının bu fiyatlarla para kazanması mümkün değil.

Günümüzde beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle ekmeklerde çeşitler artmış, sunum şekilleri değişmeye başlamıştır. Değişmeyen tek şey ekmek fiyatlarının belirlenmesidir.  Konuştuğumuz bu konu normal standart ekmek için geçerli, aynı hamurun içine bir avuç kepek katıldığında ekmek istenilen fiyata satılabiliyor buna kimse müdahale edemiyor. Madem ekmeğe müdahale ediliyor o zaman her çeşitteki ekmeklerin de fiyatları belirlensin.

Fırıncı dostlarıma da şunu söylemek istiyorum. Ekmeğimize sahip çıkın. Kaliteli temiz üretim yapın. Hammaddenin en iyisini kullanın. Yoksa taksi- uber durumuna düşeceksiniz. Siz ekmeği 1,5 liradan satmaya çalışırken, sizin ürettiğiniz ekmeği allayıp pullayıp 5-6 liradan satan yabancı firmalar görmeniz mümkün. Siz kazandıklarınızı kendi işinize yatırmadığınız sürece yabancılar gelir yüksek fiyata ekmeği çatır çatır satar ve satıyor da.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0