Fırın Ruhsatları

Süleyman ÇAKIR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 42 makalesi bulunuyor.
  • 25 Eylül 2014
  • Fırın Ruhsatları için yorumlar kapalı
  • 23.407 kez görüntülendi.
Süleyman ÇAKIR

Süleyman ÇAKIR

Sizden gelen telefonlara ve maillere dilimin döndüğü, bilgimin yettiği kadar cevap veriyorum. Bu soruların bazılarını sizlerle burada paylaşmak istedim. En cok gelen soru bir dukan var fırın yapmak istiyorum ruhsat alabilir miyim?

Alamazsınız!

Evet, ben değil belediye yetkilileri söylüyor.

Bu günlerde hangi belediyeye giderseniz gidin ağzınızdan ekmek çıktığı anda fırınlara ruhsat vermiyoruz diyorlar.

Peki neden?

Dediğinizde size yönetmenliklerden bahsederler en çok duyduğunuz 13 Nisan 2007 tarih ve 26492 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmenliktir.

Yönetmenliğin 6.15 – maddesi;

Günlük üretimi 1.000 kg/gün ve üzeri ekmek, sade pide ve ekmek çeşitleri üreten, asgari yüksekliği 3,5 metre ve büyükşehir belediyesi sınırları içinde en az 400 m2. Büyükşehir belediyesi olmayan illerde en az 300 m2; köy, belde ve ilçe belediye sınırları içinde en az 250 m2 ve üzeri genişlikteki yerler,”

Yönetmenliğin 6.19 – maddesi;
Günlük üretimi 1000 kg/günden az olan ekmek, sade pide ve ekmek çeşitleri üreten büyükşehir belediyesi sınırları içinde en az 250 m2, büyükşehir belediyesi olmayan illerde en az 200 m2, köy, belde ve ilçe belediye sınırları içinde en az 100 m2 olması zorunlu yerler,”

Ayrıca; İmar planlarında ayrık yapı nizamında yer alan kullanımlarda fırın yapılabilir. Ancak bu yapıların kullanım alanları tamamen fırın kullanıma ayrılmak zorundadır. Yani fırının bitişiğinde üstünde mesken olmamalı…

Bu şartlara uyan fırın var mı?

Yok denecek kadar az.

Peki, mevcut fırınlar nasıl ruhsat aldı.

Aslında konunun düşündüren tarafı bu… Ruhsat almaya gittiğinizde işyerinin yönetmenliklere uygun olup olmadığından ziyade sordukları tek şey ekmek üretecek misiniz? Siz her şeyi dört dörtlük yapsanız dahi ekmek üremek için ruhsat alamıyorsunuz.

Belediye yetkilileri bazı ülkelerde olduğu gibi şunu söylese; açacağınız bölgede fırın var eğer siz orda acarsanız zarar edersiniz, zarar ederseniz devlete vergi vermezsiniz…

Şu şu bölgeler daha uygun demeleri lazım.

Bazı ilçelerde fırıncıların belediyeye baskı yaptıklarını biliyoruz.

Şunu acık ve net söylüyorum yeni fırın açanlar, ruhsatsız fırın çalıştırmayı göze alanlar içimizden birileri sektör dışından hiç kimse ruhsatsız fırın işletmeyi göze alamaz.

Yeni fırın açmak isteyenler hiç bir zaman işi şansa bırakmayın. Karar vermeden önce tapu ile belediye gidip konuşun sonra kat maliklerinin onayını alın. Eğer elinizde yapı kullanma izniniz varsa ekmek ruhsatı alabilirsiniz. Size önce unlu mamul ruhsatı veya geçici ruhsat vermek isteyebilirler. Unlu mamuller ruhsatı ile Tarım Bakanlığından ekmek üretim izini alma şansınız yoktur, sadece pide, poğaça, simit, kurabiye… Gibi ürünleri kapsamaktadır.

Yönetmenlikleri Belediyeler ve Tarım Bakanlığı tekrar gözden geçirilmeli günümüz şartlarına uyarlamalı, kullanılabilir uygulanabilir hale getirilmelidir. Ekmek, Pasta, Unlu mamuller ruhsatı yerine tek bir ruhsat verilmelidir. Çünkü fırınlar ayakta kalabilmek için ürün çeşitlerini artırarak unlu mamul ve pasta üretebilmeli aynı şekilde üretim şartları uygun pastanelerde ekmek üretebilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ