Gramaj düştü kilosu 5 TL olacak

  • 16 Kasım 2017
  • Gramaj düştü kilosu 5 TL olacak için yorumlar kapalı
  • 1.272 kez görüntülendi.
Gramaj düştü kilosu 5 TL olacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yeni tebliğ ile birlikte ekmeğin taban gramajını 250 gramdan 200 grama çekmesi tartışmaları beraberinde getirdi.

Yapılan değişikliği ‘gizli zam’ olarak görenler de var, israfı önleyici tedbir olarak değerlendirenler de.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yaptığı yeni düzenleme ile ekmeğin taban gramajında değişikliğe gidiliyor. Bugüne kadar ekmek üretiminde alt sınır 250 gramdı. Bakanlığın ‘israfı önlemek amacıyla’ yaptığı son değişiklikle birlikte ekmeğin üretilebileceği minimum gramaj 250 gramdan 200 grama düşürüldü. Bunun altında ise üretim yapılamayacak. Gramaj artışı da 10’ar gram olarak yapılabilecek.

Öte yandan yapılan değişiklikle birlikte fırınlarda 200 gramdan 400 grama kadar değişik gramajlarda ekmekler de bulunacak. Bakanlık bu çeşitlendirmeyle özellikle nüfusu az olan ailelerin küçük ekmek almasına olanak sağlayarak israfın önüne geçmeyi hedefliyor. Yeni tebliğin yeni yıla yetişmesi beklenirken ekmeğin gramajında yapılan ‘israf’ ayarı ‘gizli zam’tartışmalarını doğurdu. Ekmeğin taban gramajında değişikliğe gidilmesini ‘gizli zam’ olarak değerlendiren bazı sektör temsilcileri gerçekte ekmeğe yüzde 25 zam yapıldığını savunuyor.

FİYAT DÜZENLEMESİ YAPILMADI

Gramajının 250 gramdan 200 grama düşürülmesine rağmen ekmek fiyatlarında henüz yeni bir düzenlemeye gidilmedi. Düzenleme yapılmadan önce 250 gram olan ekmeğin tanesi ortalama 1 liradan satılıyordu. Yani 4 ekmek alan vatandaş toplam 4 TL ödüyordu. Ancak yeni düzenlemeyle birlikte 200 grama düşürülen ekmeğin ortalama fiyatı yine 1 lira. Bu durumda yeni düzenlemeyle birlikte 1 kilo ekmek artık 5 TL’ye alınmış olacak.

5 MİLYON EKMEK İSRAF OLUYOR

Türkiye’de tüm illerde günlük yaklaşık 85 milyon ekmek üretiliyor. Tüketilen ekmek miktarı ise ortalama 79-80 milyon. Geriye kalan da ekmekler ise çöpe atılıyor. İstanbul’da ise günde ortalama 2 -3 milyon ekmek israf edilmekte. Yapılan ekmek israfının 3 milyonu fırınlarda gerçekleşiyor. Hanelerdeki israf ise 1,4 milyon civarında. İsrafın 500 bini ise personel ve öğrenci yemekhanelerinde yapılıyor. Bu kadar yüksek orandaki israfın taze ve sıcak ekmek yeme alışkanlığından kaynaklandığı ifade ediliyor.

”İstanbul’da 1300 kaçak fırın var”

Yeni Akit’e konuşan Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Cihan Kolivar, İstanbul’da yaklaşık 1300 tane ruhsatsız fırın olduğunu aktararak şöyle dedi; ”Ruhsatlı fırınların en az 7-8 tane sigortalı işçisi var. Ruhsatsız fırınların ise en fazla 2 kişi sigortalısı var. Bir de ruhsatsız fırınlar 5-6 ayda bir el değiştiriyor. Kaçak üretim yaptıkları için maliyetleri düşük oluyor. Bu nedenle de ekmeği ucuza satıyorlar. Ruhsatlı fırıncılar kaçak fırınlarla bu yüzden rekabet edemiyor. Şu an İstanbul’da 2 TL’nin altında ekmek satan fırıncı zarar ediyor.”

Yapılan bir araştırmayla ekmek küçüldükçe israfın azaldığı anlaşıldığını söyleyen Kolivar, ”Bir de fırınlarda yapılan araştırmalarda 200 gramlık ekmeklerin yasal olmamasına rağmen üretildiği tespit edildi. Fırıncılar 200 gramlık ekmekleri esnafa, lokantalara, dönercilere ve tabldot firmalarına yaptıklarını belirttiler. Anlaşıldı ki toplumun büyük bir çoğunluğu zaten 200 gram ekmek yiyor” dedi.

”HALK EKMEKTE DE DÜZENLEME ŞART”

Belediyeler tarafından satılan halk ekmeklerde de düzenleme yapılması gerektiğine dikkat çeken Kolivar, belediyelerin halk ekmeklerini kendi bünyesinde üretmediğini, dışarıda ürettirdiğini aktardı. Katkısız denilmesine rağmen halk ekmeklerinde katkı bulunduğuna vurgu yapan Kolivar ”Halk ekmeğin fiyatı neden ucuz? Yakıt giderleri yok, sigorta giderleri yok, kira ödemiyorlar, büfelere para ödemiyorlar, yanan elektriğin faturasını ödemiyorlar. Bu nedenle fırıncılar halk ekmeğiyle rekabet edemiyor”ifadelerini kullandı.

”İADELER İSRAFI ARTTIRIYOR”

Düşük gramajın her zaman fırıncının aleyhine olduğunu belirten İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, kararla ilgili değerlendirmesinde, “Ekmeğin gramıyla oynamak yerine kaçak fırın yapımı durdurulsun. Eğer israf azaltılmak isteniyorsa fırın yapımının önüne geçilmeli. En büyük israf fırınlarda ve zincir marketlerin alıp geri iade ettiği ekmeklerde oluyor” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ