Hakkımızda

EKMEK DÜNYASI 

“Ekmek Dünyası, 2003 yılından itibaren “Un ve Unlu Mamuller” sektöründe liderliği ve tecrübeli kadrosuyla Süleyman ÇAKIR tarafından yönetilmekte olup, hizmetlerini www.ekmekdunyasi.com internet sitesi üzerinden sunmaktadır.

Türkiye’nin birçok üst düzey firmasına danışmanlık hizmeti veren Ekmek Dünyası ekibi, sektörün gelişimine öncülük etmektedir.

Ekmek Dünyası Dergisi Ekibi, sektörel güncel haberler, özel röportajlar, araştırma konuları, gezi notları, ayın lezzeti, ayın sorusu, mekan tanıtımı gibi kaliteli içeriklerle dolu ilk yayınını 15 Kasım 2009 tarihinde gerçekleştirmiştir. Kısa süre içerisinde Un ve Unlu Mamuller sektörünün nabzını tutarak, saygın bir yayım organı oldu. Daha sonraki yıllar içinde yayın hayatına “Ekmek Dünyası İnternet Haber Platformu” olarak devam etti, un ve unlu mamuller sektöründe lider bir bilgi kaynağı olma hedefiyle yola çıktı. Sektörel güncel haberlerden özel röportajlara, lezzet önerilerinden sektör analizlerine kadar birçok konuda uzman içerik sunmaktadır.

Tarifler ve güncel ilanlarla sizlere katılım imkanı sunan Ekmek Dünyası, sektörle ilgilenenler için kapsamlı ve bilgi dolu bir platformdur.”

TAKIMSC

Süleyman ÇAKIR

(suleyman@ekmekdunyasi.com)

1970 Bandırma doğumlu olan ve ilk, orta ve lise eğitimini Bandırma ve Balıkesir’de tamamlayan kişi, Ege Üniversitesi Gıda ve Anadolu Üniversitesi İktisat bölümlerinden mezun oldu. Unlu mamullerle üniversite yıllarında tanışan kişi, yaşam tarzının bir parçası haline getirdi.

1992 yılında profesyonel kariyerine dünya devi Fransız Neuhaser ve Doğuş Holding ortaklığı olan DONE A.Ş’de başladı. Dondurulmuş ekmekler, kruvasan, pizza gibi birçok ürünün ilk araştırma-geliştirme çalışmalarını yürüttü. Burger King, Dominos Pizza, Little Ceasars, Arby’s, KFC gibi yabancı markaların araştırma-geliştirme ve üretim süreçlerinde yer aldı. Türkiye’nin ilk Cafe-Fırın zincirlerinde operasyon şefi olarak görev aldı. 1997 – 2005 yılları arasında UNMAŞ (Uno Ekmek) çatısı altında, Kalite Güvence, Ar-Ge sorumlusu ve üretim müdürü olarak çalıştı. 2005 – 2008 yılları arasında ticarete atılarak dondurulmuş pasta ve kurabiye üretimi yaptı. 2008 yılından itibaren unlu mamuller ve pastacılık sektöründe danışmanlık yapmaya başladı. Yurt içi ve yurt dışında birçok gıda firmasına danışmanlık hizmeti verdi. BAKERS GIDA SANAYİ A.Ş, BSM END. GIDA A.Ş ve PENNE GIDA A.Ş de kurucusu ve yönetici olarak görev aldı.

Yöneticiliğiyle birlikte ustalığında öne çıkarak, 2012 ve 2016 IKA Dünya Aşçılar Olimpiyatları’nda EUROTURK takımında yer alarak ülkemizi başarıyla temsil etti ve madalyalar kazandırdı. 2013 yılında BELTUR İSTANBUL CUISINE TEAM adına İskoçya’da WORLD CULINARY GRAND PRIX’de ülkemizi başarıyla temsil ederek madalya kazandı. 2016 yılında IKA Dünya Aşçılar Olimpiyatları’nda artistik pasta dalında gümüş madalya kazandı.

Aynı zamanda birçok yerli ve yabancı firmaya projeler hazırlayan, akademik dergilerde yazarlık yapan, Ekmek Dünyası dergisi ile www.ekmekdunyasi.com sitesinin sahibi olan kişi, Milliyet Gazetesi, Sabah Gazetesi, Posta Gazetesi gıda eklerinde köşe yazarlığı yapmaktadır. Fırın ve pastane sektöründe ombudsman olarak tanınmaktadır. Spor yapmayı ve fotoğraf çekmeyi seven bu kişi, ‘Endüstriyel Ekmek Üretimi’ ve ‘Anadolu Ekmekleri’ ile ilgili kitap hazırlığı yapmaktadır.

ÜRETİMDE UZMAN OLDUĞUM ÜRÜNLER

  • KATKI MADDELER ÜRETİMİ i
  • MİKS ÜRETİMİ
  • SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR
  • GLUTENSİZ ÜRÜNLER
  • DONDURULMUŞ UNLU MAMULLER
  • EKŞİ MAYALI ÜRÜNLER
  • EKMEK, BÖREK, ÇÖREK, KEK, KURABİYE, GALETA, GRİSİNİ VE TATLIÇEŞİTLERİ
  • PASTACILIK DOLGULARI, PRALİN, KREMA VE JÖLELER

 

 

 

Ekmeği öğrendim. Sonra barış için ekmeğin bolca üretilmesi gerektiğini. Sonra da ekmeği hakça üleşmenin. Bolca üretmek kadar önemli olduğunu öğrendim. MEVLANA