Kraliçe Elizabeth için daha güzel pasta yaparız

  • 10 Kasım 2014
  • Kraliçe Elizabeth için daha güzel pasta yaparız için yorumlar kapalı
  • 751 kez görüntülendi.
Kraliçe Elizabeth için daha güzel pasta yaparız

 

 

İSTANBUL- Dünyanın en çok büyük bisküvi üreticilerinden United Biscuits’i alarak Türkiye tarihinin en çok büyük satın almasını gerçekleştirmekte olan  .Yıldız Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker süreci düzenlediği basın toplantısında söyledi . Ülker, United Biscuits’in ilk pastane olarak başka bir isimle kurulduğunu ifade ederek, bunları belirtti : “Bu 184 senelik kuruluşu 70 senelik tecrübemiz aldı. Bu yatırımı icra ederken , ölçtük, biçtik, rakamları kuyumcu titizliği ile inceledik. Fabrikaları gezdik, Afrikaya’ya Nijerya’ya gittik, Hindistan’a baktık. Londra’da günler, geceler toplantılar yaptık, araştırdık. Niye? Zira   en doğruyu yapalım istedik. Kraliçe’nin doğum günü, evlilik pastasını yapan ünlü bir pastacı. En nihayet prens William evlenirken pasta istiyor kraliyet ailesi ve pötibör bisküvilerini kırarak bir pasta oluşturuyorlar. Belki yakın bir zamanda bizim  birden fazla markamızı McVitie’s soyadı ile ve ya McVitie’s in bir çok fazla markasını soyadı Ülker olarak piyasada görebilirsiniz. Karşılıklı birden fazla sinerji olacağına inanıyorum. Türkiye’de birinci olduk. Şu anda dünyada 3. olduğumuz söyleniyor. Devam edersek 3. Olmaya devam edeceğiz. Yerimizi muhafaza etmek en çok büyük arzumuz. Ama niye olmasın belki başka basamaklara da çıkabiliriz. Birkaç yüz bin satış noktasına mal veriyoruz. Faaliyette olduğumuz pazarlarda 4 milyar şahıs yaşıyor. İlk hedefimiz bu 4 milyar tüketicimizi sevinçli etmek ondan akabinde da geriye kalan 3 milyar tüketicimize mutluluk götürmek.”

10 GÜNDE PARAYI ÖDEYECEĞİZ

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Ülker, “Ne kadara aldınız?” ve “Ödeme planınız nasıl?” yolundaki sorulara, “Parayı ödedikçe belirgin olacak. Bu işin adeti böyle fakat gazetelerde yazanlar üç aşağı 5 yukarı doğru” diye belirtti . Ülker, “10 günde parayı ödeyeceğiz; peşin vereceğiz, yoksa malı vermezler” diye açıkladı . Ülker, “Kraliyet ailesinin çok fazla sevdiği markalar var. Bu satın almadan akabinde bir jest düşünüyor musunuz onlar için?” sorusuna  “Aklınıza gelenleri öneri edin, içinden seçelim. Bizim işimiz reklam, bunu yapmamız gerek ” yanıtını verdi.

ORADA BÜYÜMEK BİZİM İÇİN ÇOK FAYDALI OLACAK.

Unidet Biscuits ile Ülker’in coğrafyaları değişik olduğunu ifade eden Murat Ülker şu şekilde açıkladı : “Bu bizim için çok büyük bir avantaj. Mesela onlar Afrika’nın bir kıyısındayken biz diğer kıyısındayız. Burada onların tesislerini baz olarak kullanıp orada büyümek bizim için çok fazla faydalı olacak. Hatta bunun planlarını şimdiden yapıyoruz. Bizim mallarımız Hindistan ve Afrika pazarlarında son kullanıcıyı daha çok memnun edecek nitelikte, daha uygun mallar. Unidet Biscuits’in malları ise belki bizim olduğumuz piyasalarda bize daha çok imkan ve burs verecek nitelikte. Onun için markaların yerleri ve imkanların birbiriyle sinerji oluşturması mümkün. Zaten burada bunun yanı sıra hesap ettik. ‘Unidet Biscuits’e bu kadar nakit veriyoruz, bu kadar nakit kazanıyor, ne oluyor’ dediğimizde bakkal hesabı ‘aslında bu kadar nakite bu iş yapılmaz’ demek oluyor ki . Onun için diyoruz ki, biz buradan daha fazlasını çıkarırız gayretimiz o.”

200 MİLYON DOLARLIK YILLIK YATIRIM PLANIMIZ VAR

Yatırım planları hakkında da  veri (bilgi) veren Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, “Dünya’da 3. Sırada görünüyorsunuz? Bir üst basamağa çıkma durumu planınız yol haritanız nedir?” sorusuna, “Öncelikle bu finansmanı arka ödemek, ondan akabinde yatırımcıya temettü ödemek. Nereden baksanız 200 milyon dolarlık bizim senelik yatırım planımız var. Yurt içi ve yurtdışında Unidet Biscuits fabrikaları dahil. Bu yatırdığınız nakit hemen ertesi gün arka gelmez. Üçüncü olursunuz, ikinci olursunuz, birinci olursunuz tabii ki üçüncü olmayı hesap ederek almadık. Birinci ile ikinci arasında çok fazla çok büyük farklar var herhalde epey zamanımızı alır” karşılığını verdi.

YÜZDE 60’INI KENDİ CEBİMİZDEN KOYUYORUZ YÜZDE 40’INI BORÇ ALIYORUZ

Murat Ülker, “Satın almanın nasıl finanse edileceğine ait sual   üzerine şu şekilde açıkladı : “Bankalara bir defa teşekkür ediyorum. Bankalar olsun ve finans kuruluşları olsun hepsi bu konuda istekliler bizim için çok fazla avantajlı. Bunlar ticari faaliyetler evvelinde ne söylemek mümkün ne bilmek mümkün. Şunu söyleyebilirim; biz % 60’ını kendi cebimizden koyuyoruz % 40’ını borç alıyoruz. Unidet Biscuits için 3 senelik , Ülker için daha uzun süreli bir planımız var esasen . Bu planlara bakarak öneriler verdik. Kurları sorduğunuzda iki tarafta da karşılıklı bir şey var iniyor da çıkıyor da. Ama piyasa şartları uygulanırsa biz piyasa şartlarını analiz edip tahminlerde bulunuyoruz. Bir endişemiz yok. Ama tabii ki piyasaya müdahale her şey değişir.”

GODİVA’NIN FİNANSMANINI BİR SENE ZARFINDA KAPATTIK

Rusya’daki yatırım planlarının bir şeklide sekteye uğradığını dile getiren t Ülker, “Rusya’da yatırım yapma imkanını hep araştırdık. Ortaklarım vardı, orada fabrikaları vardı. Gittik, baktık alalım söyledik akabinde olmadı bir sebepten. Sonra alalım, dedim fabrika yandı. İlla bir şey oldu akabinde bir yabancıyla anlaştık o da başka bir sebepten olmadı. Belki bir gün olur” diye belirtti .

“Godiva’nın finansmanını kapattınız mı? Unidet Biscuits, Ülker Bisküvi altında mı entegre edilecek, yoksa bağımsız bir şirket olarak mı çalışmasına devam mı edecek?” sorusu üzerine Murat Ülker, “Godiva’nın finansmanını bir sene belli bir süre içinde kapattık. Zira daha iyi şartlarda bir finans fırsatı doğru. Godiva’yı nasıl yaptıysak bunu da aynı yapacağız. Öyle devam edeceğiz diye düşünüyorum. Zira esasen birebir bir şirket, bu ikisini birleştirip bir şey yapmak şu lahza için lazım gelen değil” diye belirtti .

KRALİÇE SİPARİŞ VERİRSE YAPARIZ

“Yurtdışında bilhassa İngiltere’de ABD’de bisküvi ve çikolataların daha pahalı satıldığını dile getiren Ülker ” Ama maliyetler de daha yüksek. Onlar da verimlilik çalışmaları yapıyorlar. Fiyatları pazar ve piyasa dahil eder. Sanayinin durumuna gelince. Tabi her yerde sorunlarımız var. Türkiye’deki en çok büyük arıza nedir? derseniz. Biz her bakanlığa bağlı iş yapıyoruz. Tarım bakanlığına bağlıyız. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlıyız. Dış faaliyetler bakımından Ekonomi Bakanlığı’na bağlıyız. Bir de Sağlık Bakanlığı’na bağlıyız. Bir işin bir sahibi olsa iyi olacak bizim açımızdan. Birisi ‘ şu şekilde yapman gerek derkin öbürü öyle yap fakat böyle de yap’ diyor. Biz zorlanan bir balerin gibi ikisini aniden yapamıyoruz” diye açıkladı .

Ülker, “Kraliçe Elizabeth’in de pastasını yapıyorsunuz. Bu devam edecek mi?” sorusuna da, “Buna Kraliçe karar verecek. Biliyorsunuz alıcı her vakit haklıdır, ne derse öyle olacak. Sipariş verirse yaparız. Hatta belki Türkiye’de seçenekleriyle daha güzel pastalar yaparız” diye cevapladı.

KOŞER İLE HELAL ARASINDA ÇOK AZ FARK OLUYOR

Ülker, “Unidet Biscuits’in yönetimi değişecek mi” ve ““Geniş bir Coğrafya’da, Nijerya’dan Hindistan’a Suudi Arabistan’dan İngiltere’ye kadar etkinlikte bulunurken bu ülkelerin hassasiyetlerini bilhassa örneğin Yahudi toplumunda Koşer sertifikası, belirgin İslami coğrafyalarda helal gıda gibi bu hassasiyetler konuşuldu mu?” soruları üzerine bunları belirtti :
“Yönetimle başından görüştük, tanıştık; ben onların yerinde kalmasını arzu ediyorum. Kendilerine o önerisi yaptım, onlar da kabul etti. Bunlar esasen bizim üretimimizin bir parçasıdır. Müşteri memnuniyeti diyoruz. Müşteri her vakit haklıdır diyoruz. Tüketiciyi memnun etmek istiyorsak ne istiyorsa onu yapmamız gerek . Mesela; Hindistan’da vejetaryen imalatı yaparsınız. Bizim yaptığımız mallar tamamıyla Müslümanların yiyebilmesine uygun mallardır. Unidet Biscuits’i şimdi bilemem giderek bakacağım. Bunların üzerine ne vakit sertifika alır onu yazarsınız. Satış teşkilatı bunu arzu ederse ya da o ülkedeki tüketiciler bunu görmek isterlerse bunu yazarsınız. Avrupa kıtasında sattığımız malları etnik marketlerde satıyoruz. Oradaki Türkler alıyor yiyorlar memnunlar. Aynı yere gelen Pakistan’lılar Ülker’i iyi tanımadıkları için bunun sertifikası yok mu diyorlar? O mallarımızda sertifikamız var. Bir de bunların çakışan tarafı yok. Zaten vejetaryen mal ise aynı zamanda Koşer ve Müslüman oluyor. Koşer ile Helal arasında çok fazla az ayrım oluyor. Bunun için kendi içinde kurduğumuz Gıda Güvenliği Komitesi var. Yönetim Kurulu seviyesinde temsil edilir. Aynı zamanda laboratuvarlarımız, her şeyimiz var. Hijyen gibi kalite gibi.”

2008’ DEN BERİ SABIRLA TAKİP EDİYORUZ

Basın toplantısında açıklama yapan Yıldız Holding CFO’su Dr. Cem Karakaş ise 7 yıldır takip ettikleri Unidet Biscuits’i dün nihayet bünyelerine kattıklarını ortaya koyarak , bunları belirtti :
“Çok mutluyuz Unidet Biscuits İngiltere pazarının birincisi. İngiltere pazarı bisküvinin çıktığı ve çok fazla yoğun tüketildiği bir Pazar. Bugün birinci sırada olduğu İngiltere pazarının haricinde Belçika’da Hollanda’da ikinci sırada. Hindistan’da , Nijerya’da , Suudi Arabistan’da fabrikaları var. Bu sene 1.2 milyar sterlin ciro yaptı. 7000 çalışanı çalışma gösterdiği ülkelerde çalışıyor. 2008’den bu yana sabırla takip ediyoruz. Hiçbir vakit biz bunu alalım, diye ortaya çıkmadık. Şartlar olgunlaşana kadar. Şartlar olgunlaştıktan akabinde da süratle çağ işlemlerine başladık. Pazar günü müzakereye oturduk ve kapıları kilitledik. Ve söyledik ki bu çağ mukavelesi imzalanana kadar kimse bu odadan dışarı çıkmayacak. Ya almayacağız anlaşamayacağız ya da imzalayarak çıkacağız, söyledik . Ve 23 saat akabinde Murat Bey imzayı atmasıyla hiç odadan çıkmadan kimseyi de çıkartmadan işlemi hallettik. Ve 10 günde çağ alacağımızın taahhüdünü verdik. Bunlarla hedefimizi vurduk ve sevgilimizle buluştuk.”

DÜNYANIN ÜÇÜNCÜ BÜYÜK BİSKÜVİ ŞİRKETİ OLDU

Yıldız Holding, dünyanın altıncı çok büyük bisküvi üreticisi United Biscuits’i satın aldı. Yıldız Holding bu işlemle, dünyanın üç numaralı bisküvi kuruluşu konumuna yükseldi. ABD’li Kellogg’s Co. ve geçtiğimiz sene İngiliz Burton’s Biscuit’i alan Kanadalı emeklilik fonu Ontario Teachers Pension Plan ile yarışan Yıldız Holding, kökleri 184 sene öncesine dayanan United Biscuits’i bünyesine kattı. United Biscuits’in Avrupa’da 11, Nijerya, Suudi Arabistan ve Hindistan’da da birer olmak üzere yekün 14 fabrikası bulunuyor. Şirketin 7.171 çalışanı var.

TANER YENER/DHA

Ülker: Kraliçe Elizabeth için daha güzel pasta yaparız

Kaynak: radikal

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ