EKMEK DUNYASI

Mor Ekmek

Süleyman ÇAKIR

Her fırsatta ekmeğin zararlı olduğunu ortaya atanlar, yeterli bilgiye sahip değilken söylemleriyle kafamızı karıştırıyor. Ekmek tüketimine karşı olanların tezlerini sizlere anlatmıştım, her zaman söylüyorum, glütene karşı duyarlı olmayanlar rahatlıkla ekmek tüketebilirler. Burada dikkat etmemiz gereken husus doğru ekmeği doğru miktarda tüketmektir.

Tüketicileri ekmekten uzaklaştırmaya çalışmak yerine, ekmeğin besin değerini artırıcı formüller üretilmeye başlanmıştır. Her ne kadar bu geçişler bir moda ve rüzgâr şeklinde de olsa hiçbir çeşit beyaz ekmeğin tüketimdeki yerini   alamamıştır. Bunun için bilim adamları çalışmalar yapmaya devam ederken Singapur Ulusal Üniversitesin de Dr. Zhou Weibiao beyaz ekmekten %20 daha yavaş sindirilen ‘’Mor Ekmek’’ icat etti. Mor ekmek, rengini ve diğer özelliklerini siyah pirinçten elde edilen ve suda çözünen flavonoidle yüksek miktarlarda antosiyanine borçludur. Mor ekmek, Alzheimer, Parkinson ve kalp hastalıkların önlenmesine yardımcı olan mükemmel bir doğal antioksidan kaynağıdır. Mor ekmeğin temel avantajı, kan şekeri seviyesini büyük ölçüde düşürmesi ve bunun sonucunda da açlık hissini azaltmasıdır.

Mor ekmeğin sağladığı renk terapisinin çeşidi, benzer şekilde renkli diğer gıdalarla da sağlanabilir. Örneğin yaban mersini, kırmızı lahana, erik, patlıcan ve kırmızı pancar, goji berry renklerinden dolayı süper gıda olarak kabul edilir.  Bu meyve ve sebzelerin özlerini kullanarak sizde ekmek veya unlu mamuller üretebilirsiniz. Ben yaptığım çalışmalarda kırmızı pancar ve yine çok faydalı olan hibiskus kullanıyorum. Mor ekmeğin en çok tüketildiği Japonya da kırmızı patatesin kullanıldığı bilinmektedir.

Yakın zamanda mor ekmekleri tezgahlarda göreceksiniz, lütfen bu ekmekleri tüketmeden önce üretici firmadan ekmekle ilgili analiz belgesi isteyin, yoksa her renkli ekmeği fonksiyonel ekmek diye afiyetle yersiniz.

YAZARIN SON YAZILARI
EVİMİZ EKMEK KOKSUN - 28 Mart 2020
Köfteye Ekmek - 28 Aralık 2019
Mor Ekmek - 2 Kasım 2019
LOKMAN HEKİM EFSANESİ - 6 Şubat 2019
25 Yıllık Ekmek - 28 Ekim 2018
Ekmek Kavgası - 1 Ekim 2018
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ