Rekor: Buğdayın fiyatı petrolü geçti!

  • 29 Mart 2020
  • Rekor: Buğdayın fiyatı petrolü geçti! için yorumlar kapalı
  • 633 kez görüntülendi.
Rekor: Buğdayın fiyatı petrolü geçti!
[swf:https://www.ekmekdunyasi.com/reklamlar/tmak.swf]

Son dönemde dengeleri alt üst olan piyasalardan yeni bir “rekor” haberi geldi. Rusya’da üretilen buğdayın fiyatı tarihi bir seviyeye çıkarak petrol fiyatını geçti. Yani en önemli ihraç ürünlerinden petrol hızla ucuzlayan Rusya’nın, dünyada 1 numaralı ihracatçısı olduğu bir başka önemli ürünün buğday rekor fiyat artışı kaydetmiş oldu.

16-20 Mart tarihleri arasında buğdayın ton fiyatı 1020 rublelik artışla 13 bin 270 rubleye yükseldi (1084 TL).

Dünya genelinde buğday fiyatlarının yükselmesi ve rublenin dolar karşısında değer kaybetmesi koşullarında Rusya’nın buğday ihracatının artacağına dikkat çekiliyor.

Kommersant gazetesinin tarım sektöründen kaynaklara dayandırdığı habere göre, aynı dönemde (16-20 Mart) Ural marka petrolün ton fiyatı (yaklaşık 7 varil) ortalama 12 bin 850 ruble oldu.

Yıllardır petrolün ton fiyatı buğdayın ton fiyatının hep açık ara üzerinde seyir etmişti.

Koronavirüs salgını nedeniyle küresel üretimin yavaşlaması ve OPEC+ üretimi kısma anlaşmasının bozulması sonrası petrol fiyatları düşüşe geçmişti. Bu düşüşe paralel olarak Rus rublesi de değer kaybetmeye başlamıştı.

2018 yılı itibarıyla Rusya dünyanın en büyük buğday ihracatçısı konumunda. Dünyadaki ihracatın yüzde 20,5’lik bölümünü tek başına gerçekleştiren ülkenin bu ticaretten elde ettiği para 8,4 milyar dolar.

Diğer yandan Rusya’nın geçen yıl petrol ve gazdan geliri 7.9 trilyon rubleydi (bugünkü kurla yaklaşık 100 milyar dolar).

Yani buğday geliri petrolle kıyaslanacak bir rakam değil ama Rusya hem kendine yeten, hem de dünyada en fazla ihracat yapan ülke olarak tahılda da söz sahibi olmaya devam ediyor.

Brent petrol ise dün gece 27.5 dolar varil fiyatından işlem görüyordu.

Rus tahıl ürünlerine ihracat yasağı

Bu arada koronavirüs salgını kapsamında Rusya talebi karşılamak için tarım sektöründe yeni bir karar aldı: 10 gün süreyle her türlü tahıl ürününün ihracatı durduruldu. Uygulama tarihi 20 Mart’tan başlatıldı.

Rusya Tarım Ajansı Rosselhoznazdor’da yapılan açıklamada, bunun yaşanan koronavirüs salgını kapsamında alınmış bir karar olduğu vurgulandı. Son dönemde greçka başta olmak üzere tahıl ürünlerine olan büyük talep sonrası raflar boşlamış, yetkililer yeterince stok olduğunu ve paniğe gerek olmadığını açıklamıştı.

Türkiye Rusya’dan en çok buğday ithal eden ülkelerin başında geliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ