Gastronomi Fotoğrafları

Şeker hamuru ika ya damgasını vurdu

2012 yılında,EUROTURKCHEF takımıyla Dünya Gastronomisinin en büyük etkinliği, İKA / DÜNYA AŞÇILAR OLİMPİYATLARINA yarışmacı ve basın mensubu olarak katılmıştım. Dünyanın en iyi ustalarının yaptığı binlerce pastayı, figürü dikkatle incelemiştim. Gerçeğinden farksız çiçekler, hayvanlar, insan figürleri hepsi şeker hamurundan yapılmıştı. Şunu çok iyi anladım ki; Şeker hamuru becerikli ellere çok yakışan bir madde, pasta kaplanmasında ve figürde çok rahatlıkla kullanılabiliyor. Fakat insanların kafasına yenilir mi yenilmez mi diye soru işareti vardı. Bunu gidermek için İstanbul’a döndüğümde şeker hamuru üzerinde AR- GE çalışmalarına başladım. Çalışmalarım başarılı oldu ve ‘’Hamur Şekerim’’ markasıyla yenilebilir, jelatinsiz helal gıda sertifikalı ilk şeker hamurunu üretmeye başladım. Gastro Kültür Merkezinde yüzlerce kişiye pastacılık ve şeker hamuru eğitimlerinde, hamur şekerim markasının, amatör – profesyonel herkesin kolaylıkla kullandığı bir ürün olduğu defalarca test edildi. Hatta bu eğitimler sonunda farklı mesleklere sahip birçok kursiyerin pastacılık sektörüne geçmeleri, evlerinde veya açmış olduğu işletmelerde “Hamur şekerim” markası ile harika ürünler yapması beni ayrıca gururlandırdı.
2016 İKA / DÜNYA AŞÇILAR OLİMPİYATLARINA yine Avrupalı ve Türkiyeli Chef’lerin Uluslararası Mutfak Takımı EUROTURK CHEFS CULİNARY TEAM olarak ‘’Lezzet Dernekleri Federasyonu’’ öncülüğündeki takımla katıldım. Yarışmalar ve Almanya’daki gastronomi çok başarılı ve neşeli bir ortamda geçti.


Bu seneki yarışmaları 2012 yılındaki yarışmalarla kıyaslayarak daha dikkatli inceleme şansım oldu. Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki ülkemizden katılıp butik pasta kategorisinde üstün başarılar gösteren arkadaşlar beni çok sevindirdi. Hepsini tekrar tekrar can-ı gönülden kutluyorum. 4 yıllık sürede şeker hamurunda çok ciddi bir ilerleme kaydettiğimizi görmek, bugüne kadar yazılı basında, sosyal medyada ve eğitimlerle şeker hamuru sanatını ülkemize sevdirme çabası içinde olan beni fazlasıyla mutlu etti.
Bu olimpiyatlarda beni en çok düşündüren olay ise ülkemizden katılan şeflerin uzmanlık alanı yemek olduğu halde yarışmalara şeker hamuru ile katılması oldu. Şeflerin olimpiyatı olan İKA da ülkemizdeki şeflerin kendi uzmanlık alanlarındaki yarışmalara katılması ve o alanlarda başarı sağlaması ülkemizin gastronomi geleceği için çok daha yararlı olacağı düşüncesindeyim. Çünkü ülkemizde birçok meslek lisesi, yemek akademileri ve yüzlerde dernek, yöresel veya ülke çapında birçok organizasyon düzenliyor yarışmalar gerçekleştiriyor. Ülkede bu kadar popüler olan bir konuda uluslararası en önemli organizasyon olan İKA da yer almamaları beni ciddi anlamda düşündürdü. Soffa Mutfak Atölyesi şefi Emrah Fandaklı büfe dalında tek katılımcı olarak gururumuz oldu. Beklerdim ki diğer ülkeler gibi bizimde lise öğrencileri, üniversite öğrencileri ve ünlü şeflerimizde yemek dalında bu yarışmaya katılsınlar ve becerilerini göstersinler. Bu sene butik pastacılarımızın gösterdiği başarıyı 2020 yılında yapılacak IKA olimpiyatlarında şeflerimizin de yemek dalında göstermesini bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Kapalı