Siyez Buğdayı

  • 01 Şubat 2018
  • Siyez Buğdayı için yorumlar kapalı
  • 1.009 kez görüntülendi.
Siyez Buğdayı
Süleyman Çakır’ın www.favorilezzetler.com da yazdığı siyez buğdayında bılmek istedikleriniz.

Günümüzde adı sıkça duyulan, kullanım alanı gittikçe artan ve önemi yakın zamanda ortaya çıkan Siyez: kaplıca özetle Anadolu’nun en eski buğday türüdür.

Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde yetişen Siyez Buğdayı, 14 kromozom sayısıyla genetik olarak dünyadaki ilk buğday çeşitlerinden biri olarak biliniyor. Geçmişi yaklaşık binlerce yıl öncesine dayanan Siyez buğdayı, günümüz buğdayının atası kabul ediliyor.

İhsangazi ilçesi genelinde üretilen toplam buğday miktarı ise 8.250 tondur ve bunun 1.250 tonu (yüzde 15) Siyez buğdayından oluşur. Bölgede eskiden Siyez buğdayı bulgur olarak kullanılıyordu. Son yıllarda gündeme gelmesiyle başta ekmek ve çeşitli unlu mamullerde kullanılmaya başlandı. Özellikle basında çok fazla gündeme geldiğinden Siyez ununun fiyatıda artmış, hatta bulmak zorlaşmıştır. Bazı fırsatçılar tam buğday ununu, siyez unu olarak sattıklarını düşünüyorum.

Siyez buğdayının faydaları diğer buğdaylarda da mevcuttur. İlla 14 kromozonlu buğday ile beslenmek istiyorsanız, Karaat, Uzun Kılıç, Akbuğday, Tesbiğ buğdayı, Tek kılçık, Narin buğday, Urartu buğday gibi çeşitler bulunmaktadır.  Bana sorarsanız Mufitbey, Gerek79, Bezostaya, Flamura85, Golıa, Gönen, Adana 99 gibi ekmeklik buğday çeşitleriyle lezzetli ekmekler yapabilirsiniz. Ülkemizde yetişen buğdaylarda G.D.O olmadığını da  bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Medyada sadece siyez buğdayı tüketin diyenlere kanmayın. Siyez buğdayı için söylenen faydalar, diğer buğdaylar içinde mevcuttur. Önemli olan buğdayın yetiştirilmesinde kullanılan kimyasallar, öğütülme şekli ve nasıl tükettiğimizdir.

Ben çoğu zaman kendi ekmeğimi kendim yapıyorum. Balıkesir’de bir arkadaşımın kurduğu DFM sistemli değirmeninden gelen gerçek tam buğday unundan yapıyorum. Şimdi diyeceksiniz ki buğdayın sahtesi demi var?

Neyse ben size DFM (Dyk Flour Milling) özel öğütme sisteminden bahsedeyim. Geçmişi 1881 tarihine dayan Avusturyalı değirmenci Dyk ailenin geliştirdiği patentli bu sistemle bozulmaya eğilimli bir tahıl tanesinin yağı ayrışmadan enzimler ve vitaminler tahrip olmadan, uzun ömürlü ve içinde rüşeym bulunan yüksek kaliteli tam buğday unları üretebilmektedir. Özellikle Unun ince ve nem miktarının daha düşük olması ekmek kalitesini ve lezzetini artırıyor.

Benim için en önemlisi unun içinde rüşeym bulunması. Rüşeym (whea germ) buğday tanesının tepesindeki çüçüğüdür. E vitamini, folik asit, fosfor, thiamin, çinko, demir ve magnezyum gibi birçok besin kaynağı içerir. Lif değeri ve antioksidan içeriğinden dolayı tokluk hissi verir. Ben içinde rüşeym olmayan una tambuğday unu demem.

Ekmek tüketmesiniz bile mutlaka rüşeym tüketin, sağlıklı kalın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Güncel Konular
Burdurun gölhisar ilçesi ıbecik köyünde karafirin hamurları ve pisiricilikten anlayan bir adet personele ihtiyacın var devamlı çalışacak veya ailesini getirecek kişiler arasın denizli burdur isparta afyon muglada ikamet eden iller tercih sebebi diyer iller aramasın 05454117515 çok acil işbaşı yapılacaktır.sigorta...
Ürünlerimiz 2 el olup az kullanılmıstır asl markadır 9 adette arabası va2rdır
Yunus emre mahallesi Barbaros caddesi no:12 yenidoğan sancaktepe/İstanbul adresinde bulunan fırınımız,yeni yerleşim yeri ve yeni kurmuş olduğum VIR işletmedir,potansiyeli yüksek,devir hakkı,kontratı uzun,geleceği parlak,temiz ferah bir işletmedir.bazı nedenlerden dolayı satmak durumunda kaldık...lütfen iş yeri almak amacında olan ciddi alıcılar arasın,
YANIMDA PİŞİRİCİİLE BERABER GELİRİZ YEVMİYEYİ PEŞİN ALIRIZ
Seri usta ariyorum 3000 3500 ekmek çıkıyor fazlası yok
İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, bir ay içerisinde 50 fırının kapandığını aktardı ve “İstanbul’da çok sayıda fırıncı artık ekmek çıkaramaz duruma geldi” dedi. İstanbul Ekmek Fırıncıları Odası’nın, girdilerdeki maliyet artışından dolayı ekmeğin fiyatına yaptığı 25 kuruş tutarındaki zam valilikçe...
PİDE TIRNAK APARATI KESME YAPIŞMA YAPMAZ UYGUN FİYAT YÜKSEK KALİTE SİPARİŞ:0532 133 36 92
İş yerim unlu mamulleri ruhsatlı 500 metre kare 2 katlidir fiyat 150 bin TL bir kısmına vade yapılır
Bursa'da yaşıyorum Konaklama yeri olan her yere gidebilirim
yerimiz mecidiyeköyde çok acil deneyimli karafırın pişiriciye ihtiyacımız var..