Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği Başlıyor…

Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği olarak 22-24 Aralık Mandalina Şenliğinde 5 atölye,  yemek yarışması ve kahvaltı ile görev alıyoruz. Coğrafi işaret tescilli Bodrum Mandalinası’nın sürdürülebilirliği için gençlere ve yetişkinlere gönüllü uzmanlarca eğitim verilecek.

  • 20 Şubat 2018
  • Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği Başlıyor… için yorumlar kapalı
  • 72 kez görüntülendi.
Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği Başlıyor…
Reklam


Bahçelerinin farklı kullanımlara açılması, ekoturizm ve kültür turizmi uygulamaları da mandalinanın sürdürebilirliği için elzemdir. Turizmde çeşitlilik için kaybolmakta olan lezzetlerin ortaya çıkarılıp yerel değerlerin öne alındığı, Bodrum’da 12 ay turizmi desteklemek için çalışacağımız yeni bir döneme giriyoruz.

Bu amaçla Bodrum mandalinasının toplanması, zeytin hasatı, aile çiftçiliğini özendirecek etkinlikler, bağ ziyaretleri, doğa gezileri, antik yörelere turlar gibi farklı seçeneklerle yerli ve yabancı konukları 4 mevsim Bodrum’a çekebilmeliyiz.
 Bu uğraşın ilk örnekleri olarak mandalina bahçesinde kahvaltı ve Mandalinalı Lezzetler Yemek yarışmasını seçtik. Günümüzde sayıları hızla azalmakta olan mandalina bahçelerinin korunması gerekliliğine DİKKAT ÇEKMEK, bahçe sahiplerinin; ürünlerinin değerliliğine inanmalarını sağlamak ve bu ürüne katma değer kazandırma konusunda teşvik etmek amacıyla Bitez’de Fatma Kamber’in  ev sahipliğinde BİR MANDALİNA BAHÇESİNDE YEREL KAHVALTI ve MANDALİNA TOPLAMA etkinliği düzenledik. Mandalinalı Lezzetler Yemek Yarışması ise yarışmacıların onlarca tarifine göre hazırlanan tatların uzmanlarınca tadılarak ödüllendirileceği bir yemek şöleni olacak. Tariflerin kitaplaştırılarak saklanması için çabalarımız da sürüyor.

Tel: 0533 7398909
?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ