SUFLE

  • 30 Ağustos 2021
  • SUFLE için yorumlar kapalı
  • 189 kez görüntülendi.
[swf:https://www.ekmekdunyasi.com/reklamlar/tmak.swf]

Yeni neslin en çok sevdiği tatlılardan biri olan sufleyi zaman zaman sizlerle paylaşıyorum.

Benim sufleye olan ilgim 90lı yılların ortasından başladı. O yıllarda ülkemize yeni gelen dünyanın en büyük pizza ve hamburger restoran firmaların, ürünlerin, arge çalışmasında ve üretiminde bulundum. Belki de yüzlerce kez sufle denemesi yaptım. Şu an bir pizzacıda, hamburgercide, kahvecide yediğiniz veya marketten aldığınız suflede direkt veya indirekt katkım var. Yıllardır suflenin premiks, miks, dondurulmuş ve pişmiş taze halini satıyorum. Tüketicilerin mümkün olduğunca görüşünü alıyorum.

Suflenin sunumu iki şekilde yapılıyor. Kapta direk kaşıkla yenilen ve kabından çıkartılıp tabakta sunum yapılan. Ben her zaman kabından çıkan ve süslenerek tabakta dondurma ile sunum yapılanı tercih ederim. Bu sufleyi yapmak diğerinden daha zordur. İyi bir sufle tabağa koyduğunuzda kek görünümündedir, kaşığı vurduğunuz anda volkan gibi patlar içinden sıcak çikolata akar. Hatta bazıları bu yüzden volkan kek de derler. Sufleyi yerken kesinlikle yumurta kokusu gelmemelidir. Genel tercih sütlü çikolatalı yapılanıdır.

Suflenin nerden geldiğini belki merak etmişinizdir. 1918 yılında ilk sufle yapan Joseph Gueyden karısı Lea ile birlikte Paris’te fırınlarında tatlılar yapıyorlar ve Joseph Gueyden aynı zaman bir tiyatroda suflör olarak çalışıyor. Yine bir gün fırınında çikolatalı kek yaparken fırındaki pişme süresini tam hesaplayamayan Joseph, çikolatalı keki fırından erken çıkartır. Yaptığı hata yüzünden kekin mahvolmasına üzülürken kekten bir kaşık alır ve tadını çok beğenir.  Hemen tesadüfen bulduğu tariften birkaç tane daha yapar. Fırından çıkardığı sufleleri kapıp hızlıca tiyatronun yolunu tutar arkadaşlarına denetir. Joseph herkesten tam not alır. Suflenin o zamanki adıyla “içi ıslak kekin”, çıkış hikayesi bu şekilde. Peki önceki adı içi ıslak kekken ne olmuş da adı sufle olmuş?

20 Ağustos 1944 tarihinde Joseph fırınında tatlılar hazırlarken içeri bir Nazi subayı girer. Nazi işgalinden bir hayli rahatsız olan Joseph, nazi subayına kapıyı gösterir. Fakat nazi subayı geri adım atmaz ve Joseph’i yıllarını geçirdiği fırında öldürür. Eşinin ölümüne çok üzülen Lea, birkaç ay sonra fırını satar ve Paris’ten ayrılır. Joseph’in suflör olarak çalıştığı tiyatroya hediye ettiği, içinde kendi keşfi içi ıslak kekin de bulunduğu tarif kitabı, diğer fırıncılar tarafından kullanılmaya başlanır. O günden sonra Joseph Gueyden’ın anısına içi ıslak keke ‘sufle’ adı verilir, Fransızca souffler fiilinden türetilmiş, üflemek, nefes almak anlamına gelir.

Daha fazla bilgi almak için bana her zaman ulaşabilirsiniz.

 

Lezzet Kurusu
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
TÜM YAZARLARIMIZ
Güncel Konular