TMO Bir Dizi Uluslararası İhale Açtı: 252 Bin Ton Buğday İthal Edeceğiz

  • 21 Eylül 2018
  • TMO Bir Dizi Uluslararası İhale Açtı: 252 Bin Ton Buğday İthal Edeceğiz için yorumlar kapalı
  • 911 kez görüntülendi.
TMO Bir Dizi Uluslararası İhale Açtı: 252 Bin Ton Buğday İthal Edeceğiz

Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO), yaklaşık 252,000 ton buğday alımı için bir diziuluslararası alım ihalesi açtı.

Avrupalı ticaret kaynaklarının dün verdiği bilgiye göre 25 Eylül’e kadar başvuru yapılacak ihalelerde kırmızı ekmeklik buğday alınacak.

Avrupalı ticaret kaynaklarının dün verdiği bilgiye göre 25 Eylül'e kadar başvuru yapılacak ihalelerde kırmızı ekmeklik buğday alınacak.

Habere göre kaynaklar, “TL’nin değer kaybı nedeniyle Türk buğdayının ihraç piyasalarında gözde bir ürün haline geldiğini bu nedenle iç piyasada arzın azaldığını ve fiyatların yükseldiğini” ifade etti.

Ayrıca TMO resmi internet sitesinden “Hububat piyasalarının istikrarı için gerekli önlemler alınmaktadır” başlığıyla bir açıklama yaptı.

Ayrıca TMO resmi internet sitesinden "Hububat piyasalarının istikrarı için gerekli önlemler alınmaktadır" başlığıyla bir açıklama yaptı.

Açıklamada alınan bu tedbirin, ekmek ve diğer unlu mamullerde fiyat istikrarına katkı sağlayacağı vurgulandı.

Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde fiyatlardaki yükseliş ardından un ihracatına geçici sınırlama getirildiğini açıklamıştı.

Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde fiyatlardaki yükseliş ardından un ihracatına geçici sınırlama getirildiğini açıklamıştı.

Bakanlık tarafından 6 Eylül’de yapılan açıklamada şöyle denilmişti:

“Son dönemde yurtiçi un fiyatlarında yaşanan dalgalanmalardan dolayı, Bakanlığımızca İhracat Rejimi Kararında değişiklik yapılarak Dâhilde İşleme Rejimi dışındaki un ihracatına yeni düzenleme getirilmiştir. Sınırlama getirilen un ihracatının payı, ülkemizin toplam un ihracatının yaklaşık yüzde 1’ini oluşturmaktadır.

Düzenlemenin temel amacı yurtiçi un fiyatlarında istikrarı sağlamak, tüketicimizi korumak ve spekülasyonun önüne geçmektir. Bahse konu düzenleme geçici olup, fiyat istikrarının sağlanmasını müteakip sona erdirilecektir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ