Türk Şeflerin Büyük Başarısı

Türk Şeflerin Büyük Başarısı

WFCC World Food Culture Center+in (Dünya Gıda Kültür Merkezi) Güney Kore Seul’ de düzenlediği International Top Chef Grand Prix yarışmasına katılan Türk ekibi aldığı 12 madalya ile en çok madalya kazanan 2. Ülke oldu.

International Top Chef Grand Prix yarışması WFCC World Food Culture Center (Dünya Gıda Kültür Merkezi) aracılığı ile 4-6 Kasım 2022 tarihleri arasında Güney Kore Seul’ de yapıldı. 2019 yılında Tafed ve Ageb desteği ile oluşan Uzak Doğu yarışma takımı ülkemiz adına Türkiye Aşçılar Federasyonuna bağlı, Ageb baş danışmanı, Şef Öğretim Görevlisi Haldun Tüzel koordinasyonunda Şef Öğretim Görevlisi Aylin Doğaner ve Şef Öğretim Görevlisi Kumsal Arslan ile ülkemiz üniversiteleri gastronomi ve aşçılık bölümlerinden Cemile Büyük yıldırım, Fatma Karaboyun ve Zeliha Açıkgöz’ den oluşan altı kişilik ekibiyle yarışmaya katılmıştır.

Katılan ülkeler arasında ülke yemekleri yarışmasında, sekiz ülke arasından Türk ve Osmanlı Saray mutfağından Mutancana, Reyhanlı bulgur pilavı, vişneli yaprak dolması ve tatlı olarak da İrmik helvasıyla bireysel ikişer, takım olarak toplam12 adet altın madalya almaya hak kazanmışlardır. Madalyalar tüm katılımcılara sertifikaları ve beratları ile birlikte takdim edilmiştir.

Bu sonuçla Güney Kore’den (329 yarışmacıyla) sonra toplamda en çok madalya alan II. ülke olarak sıralamaya girmiştir.