Yeni Komşumuz LİBYA

Süleyman ÇAKIR

Yazarın şu ana kadar yazılmış 46 makalesi bulunuyor.
  • 27 Kasım 2020
  • Yeni Komşumuz LİBYA için yorumlar kapalı
  • 177 kez görüntülendi.

Bir çoğumuzun yanlış veya eksik bilgilere sahip olduğumuz Libya’ya yaptığım son ziyaretimdeki gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istedim.
2016 Agustos sıcagında iç savaşın şiddetlendiği bir zamanda Tunus’tan sınırı yürüyerek Libya ya girmiş ve bir süre iş için kalmıştım. 3 yıl sonra tekrar Libya’ya bazı çalışmalarda bulunmak için gittim. Farklı sektörlerde fabrikalar gezdim. Yatırımcılarla sohbet ettim.

Kuzey Afrika’nın orta kesiminde, yaklaşık 2000 km uzunluğunda bir sahil şeridi ile Akdenize sınır olan Libya’nın nüfüsü 6,5 milyon. Mısır, Sudan, Çad, Nijer, Cezayir ve Tunus gibi komşuların toplam nüfusu 235 milyondur. Ayrıca Afrika da 1 milyarın üzerinde nüfus potansiyeli vardır.
Libya gıda ihtiyacının %80’ini ithal etmektedir. Tarım, hayvancılık ve balıkçılık GSYH’nin %3,2’sini oluşturmaktadır. Çevresel faktörlerin Libya’nın tarımsal potansiyelini sınırlı hale getirmesine rağmen Akdeniz iklimine uygun meyve sebzeler yetiştirilebilir. Tarım ve hayvancılığa dayalı sanayiler, gıda, tekstil, inşaat, turizm, mobilya ve hizmet sektöründe yatırım yapılabilir.
Libya’da verginin olmaması, enerji maliyetlerinin düşük olması, bazı komşularıyla gümrük anlaşmalarının olması Libya halkının satin alma güçünün yüksek olması, Libya’yı Afrika için üretim yapılacak merkezlerden biri haline getirecektir.

Türkiye ile Libya yüzyıllara dayanan köklü ilişkilere sahiptir. Türkiye’ye yakınlığı ve siyasal ilişkilerinin iyi olması yeni dönemde Libya’yı bizler için cazip hale getirmiştir.
Libya’da başta müteahhitlik olmak üzere tüm sektörlerde ciddi bir yatırım hacmi var. Sizde detaylı bilgi almak, Libya’ya ürünlerinizi satmak veya yatırım yapmak isterseniz bizi arayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ