EKMEK DUNYASI

“BALKIZ” Bal Gibi Tatlı

Yeni tatlar, lezzetler araştırmak işimin bir parçası…

Süleyman ÇAKIR

Yeni tatlar, lezzetler araştırmak işimin bir parçası… Birkaç yıl önce bir Kosova lokantasında tanıştığım TRİLEÇE tatlısının tanıtılması için çaba harcadığımı sosyal medyadan beni takip edenler çok iyi bilir. Hatta birkaç adım ileri giderek toz karışımını ve dondurulmuşunun ilk üreticisi olarak birçok firmaya ilham kaynağı oldum. Artık trileçeyi tatmayan, hikâyesini bilmeyen kalmadı.balkız

Bu yazımda da yakın zamanlarda tanıştığım başka bir tatlıdan bahsedeceğim. Bazen yediğimiz bir yemek ya da bir atıştırmalık bizi çok etkiler, cezbeder ya hani ya da bir yerlerden tanıdık gelir damak zevkimize cuk oturur… İşte o tatlardan biri, adı “ BALKIZ”
Yunan tatlısı olarak tanıdığım Balkız ı yedikten sonra ağızda bıraktığı tat o kadar tanıdık geldi ki, bunu araştırmam gerektiğini düşümdüm.
Hikâyesini uzun yıllar Yunanistan’da yaşamış, bu işin uzmanı bir abiden öğrenince yeni bir şey olmadığını sadece bizim topraklarımızın unutulmuş bir lezzeti olduğunu anladım. Balkız yüzyıllar önce ege bölgesinde yapılmış, yenmiş daha sonraları göçle beraber denizin diğer tarafındaki komşumuza geçmiş lezzetlerimizden biri. Biz de zamanla unutulmuş ama Yunanistan da hala sevilen bir tatlı olarak yapılmakta.
“BALKIZ”ın dikkatimi çeken diğer bir yanı da mübarek tatlı değil de doktor reçetesi gibi olması. İçinde alternatif tıbbın her zaman önerdiği BAL, balkız2KARANFİL ve TARÇIN var. Bu üç değerli lezzeti içeren BALKIZ’ı herkese gönül rahatlığıyla önerebilirim. Eminim sizler de benimle aynı hislere kapılacaksınız.
“Peki iyi güzel de Nerden bulurum bu BALKIZ’ı ?”
Dediğinizi duyar gibiyim. Hemen söyleyeyim, geleneksel lezzetlerimize sahip çıkmak adına bu tatlının üretimine başladım. Market zincirler aracılığıyla sizlere ulaştırmayı düşündüğümüz, trileçe gibi BALKIZ da yakında sofralarımızda yer bulacaktır.
Tatlılar , sofralarımızda önemli bir yer tuttuğunu görüyoruz. Soğuk kış günlerinde tatlı yiyelim tatlı konuşalım şifa bulalım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ