Bıçak atmada kamışlı jiletler tarih oluyor..

  • 02 Temmuz 2015
  • Bıçak atmada kamışlı jiletler tarih oluyor.. için yorumlar kapalı
  • 2.267 kez görüntülendi.
Bıçak atmada kamışlı jiletler tarih oluyor..

Gebze Darıca’da, Osman Sarıboğa’nın mahallesindeki bir fırından alarak yediği ekmeğin içinden çıktığı iddia edilen jilet, kalbine saplandı ve ekmekten jilet çıktı gibi haberler ile fırınlarda kullanılan jiletler üzerine dikkati çekmiştir.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bu haberler üzerine denetimlere başlayarak, ekmek fırınlarında “kamışlı jilet” gibi hamur çizme aletleri başta olmak üzere her türlü ekipmanın gıda ile temasa uygunluğu bakımından denetimlerine ağırlık verilmesi gereğine dikkati çekerek bu yönde yoğun çalışmalara başlattı. Peki, ekmekte jiletin ne işi var diye merak ettik ve bu soruyu Un ve Unlu mamuller konusunda uzman Süleyman Çakır’ a sorduk.
‘’Jilet fırınlarda ekmeğin üzerindeki çiziklerin atılması için hamurun, fırına girmeden önce hamurun üzerinin çizilmesinde kullanılır. Buna ‘bıcak atma’ işlemi denir. Bıçak atma işlemi, konuyu bilmeyenlerce bir aksesuar gibi görülsede, çok büyük bir öneme haizdir. Bıçak atma işlemi ekmeğin dış görünümünü değiştirmekte ve fırında gelişmesini etkilemektedir.
Hamur üzerine atılan bıçakla oluşan kesik dış düzeyde olmasına ve olukça ince olmasına rağmen CO2 gazının üst kısımlara yükselmesine ve kendisine kanalcıklar açarak dışarıya ulaşmasına yol açar. CO2 gazındaki yukarı kısımlara doğru oluşan bu hareket ise hamurun fırında gelişmesini sağlar.
Bıçak atılan ekmekler,atılmayanlara nazaran daha büyük hacimde ve yumuşak olduğu gözlenir. Ancak iyi bir ekmek hacmi elde edilmesi, bıçak atma işleminin doğru olarak yapılmasına bağlıdır. Özellikle uzun tip ekmeklerde bu daha önemlidir.
Bıçak atmada kullanılan kamışa takılmış jilet yerine ,özel yapılmış bıçaklar kullanılmalıdır. Bıcaklar kullanıldığı zaman işletmede kayıt altına alınmalıdır. dedi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ