Buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergisi geçici olarak sıfırlandı

  • 22 Ekim 2020
  • Buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergisi geçici olarak sıfırlandı için yorumlar kapalı
  • 446 kez görüntülendi.
Buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergisi geçici olarak sıfırlandı
Lezzet Kurusu
[swf:https://www.ekmekdunyasi.com/reklamlar/tmak.swf]

Son dönemde fiyatı hızla artan hububat ürünlerine karşı alınan önlemler kapsamında buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergileri bu yılın sonuna kadar sıfırlandı.

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 31 Aralık 2020’ye kadar buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergileri sıfırlandı. İthalat Rejimi Kararına Ek Karar ile ülke gruplarına göre yüzde 45’e kadar olan gümrük vergisi sıfırlandı.

Resmi Gazete’de G.T.İ.P numaralarıyla 8 fasılda sıfır gümrük uygulaması kararı alınırken söz konusu ürünler arasında adi buğday, mahlut, kaplıca (kızıl) buğday, matlık arpa ve mısır yer alıyor.

Karar uyarınca 1001 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonlu(GTİP) buğday, 1003 GTİP’li arpa ve 1005 GTİP’li mısır ithalatında gümrük vergileri yılbaşına kadar sıfırlandı. Gümrük vergisi, buğdayda yüzde 45, arpada yüzde 35, mısırda ise yüzde 25 seviyesindeydi. Tüm ülke gruplarına aynı oranda uygulanan gümrük vergisi sadece Bosna Hersek’ten yapılan ithalatta yüzde 0 düzeyindeydi.

Covid-19 pandemisinin küresel ticaret dengelerinde yol açtığı bozulma ile birlikte küresel tarım emtia fiyatlarındaki hızlı yükseliş birçok ülkeyi stok yapmaya yöneltmişti. Türkiye’de de gümrük vergileri sıfırlanan söz konusu ürünlerin Ticaret Borsalarında oluşan fiyatları Toprak Mahsulleri Ofisi’nin açıkladığı alım fiyatlarının çok üzerinde seyrediyor. Sektörle ilgili olmayanların yaptığı stoklar da fiyatların yükselmesine yol açınca ekonomi yönetimi bu yönde bir adım atarak harekete geçmiş oldu. Sıfır gümrük vergili ithalat kararıyla içerideki hammadde fiyatlarının kısmen baskılanması bekleniyor.

KARAR BUĞDAY FİYATLARINI DENGELEYECEK
Kararın gecikmiş olsa da doğru olduğunu belirten Güneydoğu  Sanayiciler Derneği Başkanı Mesut Çakmak, “Bu kararın, yurtiçi ve yurtdışında fiyat artışı gösteren buğday fiyatlarını dengeleyeceğine, haksız kar amaçlı buğday stoklayarak fırsatçılık yapanlara engel olacağına, bu sayede öncelikle  sektörü olmak üzere tüm paydaşlara ve vatandaşlarımıza fayda sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Lezzet Kurusu
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
TÜM YAZARLARIMIZ
Güncel Konular