Ekmek Kokusu

Ekmek Dünyası

Yazarın şu ana kadar yazılmış 259 makalesi bulunuyor.
  • 30 Ekim 2017
  • Ekmek Kokusu için yorumlar kapalı
  • 685 kez görüntülendi.

Sokakta yürürken sıcak ekmek kokusunu içime çekmek için fırınların önünden geçmeyi tercih ederim.. Ekmeğin hazırlanışı, pişirilmesi ve lezzeti coğrafya ve kültüre göre farklı olsa da kokusu hep aynıdır. İştah açar, mutlu eder, gülümsetir, huzur ve güven verir…

Faydaları saymakla bitmeyen ekmeğin ülkemizde tüketimi günde 86 milyon adet, yılda 31,4 milyar adettir. Doyurucu ve ekonomik olması, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu günlük besin değerlerinin birçoğunu karşılaması da ekmeği bizim olmazsa olmazımız yapmaktadır.

Ekmek öyle bir ‘nimet’tir ki 40 yıldır bir çok sağlıklı beslenme ve diyet kitapları yazan Prof. Dr. Canan Karatay’ı bile meşhur etmiş, sosyal medyada fenomen hale getirmiştir. Sık sık televizyonlara çıkıp “Ekmek zararlıdır, ekmek yemeyin!” diyerek popülerliğini arttırmaya çalışan Prof. Dr. Canan Karatay’ı merakla ve dikkatle takip ediyorum. Ekmek konusunda söyledikleri Dr.Villiam Davis’in ‘Buğday Göbeği’ kitabıyla benzer söylemler içerir. Dr. Villiam Davis kitabında günümüzde tükettiğimiz buğdayın orijinal halinden eser kalmadığını, hepsinin hibrit (melez) olduğunu söylüyor. Amerika’da böyle midir? Bilmem ama ülkemizde binlerce yıldır değişmeyen buğday türleri vardır. Dolayısıyla Dr. Villiam Davis’in ve Canan Karatay’ın iddiaları asılsızdır.

Sayın Karatay’ın diğer uzmanlar gibi ekmeği az tüketin, tam buğday veya katkısız ekmek tüketin deseydi samimiyetine inanırdım. Onun önerdiklerini yediğimizi düşünelim. Kahvaltıda yumurtayı, tereyağını bolca öneriyor. Kim bunları ekmeksiz yiyebilir. Gün içinde bol bol fındık fıstık yiyebiliyormuşuz. Fındığın kilosu en az 40 tl yiyebiliyorsan ye ! Akşam yağlı tarafından pirzola, büftek, ciğer ve sakatatlar serbest ama ekmeksiz, kaç pirzolayla doyarsınız bir düşünün!
Bilim insanları halka mesaj verirken çok dikkatli olmalılar. Halkın kültürel ve ekonomik değerlerini de göz önünde tutmalıdırlar.

Anlayamadığım başka bir durum da, bu ülkede ziraat, gıda mühendisleri, beslenme uzmanları, dernekler, federasyonlar en önemlisi Gıda ve Tarım Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı var. Neden televizyonlarda bu kişiler açıklama yapmıyor.
Sağlık Bakanlığı’nın 2013/02 tarihinde yayınladığı “Tam Buğday Ekmeğin Teşviki” konulu genelgesinde; ‘Tam tahıl ekmeği posa, E vitamini, selenyum, demir, magnezyum, çinko ve B vitaminleri (B1, B6, niasin) gibi besin öğeleri bakımından zengindir. Bu nedenle özellikle tam buğday ekmeğinin tüketilmesi sağlık açısından önem arz etmektedir. B vitaminleri öğrenme ve kavrama fonksiyonlarının gelişimi, aneminin önlenmesi, bazı doğum kusurlarının önlenmesi, kardiyovasküler hastalıklar ve kanserin önlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemlidir. Posa içeren esmer ekmeklerin, glisemik indeks (kan şekerini yükseltme oranı referansı) değeri beyaz ekmeğe oranla daha düşüktür. Glisemik indeksinin düşük olması ve posa içeriğinin yüksek olması tokluk hissini de artırır. Gerek kan şekerinin ayarlanmasında gerekse de daha fazla tokluk hissi vermesi nedeniyle kilo kontrolünde tam buğday ekmeği kullanımı beyaz ekmeğe oranla daha avantajlıdır. Posa içeriği yüksek olan ekmekler, sindirim sistemi sağlığının korunmasında ve buna bağlı kolon kanser riskinin azaltılmasında önemlidir’ denilmektedir.

Besin zincirinde proteinler kadar karbonhidratların da önemli bir yeri olduğunu önemle belirtir, temel besin maddesi olan ekmeği sofralarınızdan eksik etmemenizi öneririm.

Ayrıca,

Bugün (16 Ekim 2017) ‘Dünya Ekmek Günü’n den dolayı başta ‘ekmeğini ekmekten kazanan bütün arkadaşlarımın gününü kutlarım.

YAZARIN SON YAZILARI
Tezgahtar arıyorum - 19 Mayıs 2019
PASTA USTASI - 19 Mayıs 2019
ÖREN EKMEK - 19 Mayıs 2019
YALOVA - 19 Mayıs 2019
yardımcı - 18 Mayıs 2019
PERSONEL ALIMI - 18 Mayıs 2019
PASLANMAZ DÖNER FIRIN - 18 Mayıs 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ