Özellikle Türk milletinin her öğünde tükettiği ekmeğin aslında doğru tüketildiğinde kilo aldırmadığını biliyor musunuz?

Doç. Dr. Güneş, sofraların vazgeçilmez besiniekmek hakkında doğru tüketimi ve seçimi için en önemli 10 maddeyi sizin için sıraladı.

1- Doğru Ekmek Tüketmeyi bilmiyoruz!

Her öğünümüzün vazgeçilmezi olan ekmek, başlıca besin kaynaklarımızdan biridir. Kişi başı yılda ortalama 150 kg. tüketiyoruz. Ancak, doğru ekmek seçmeyi ve tüketmeyi bilmiyoruz.

2-Türkler boş ekmek, Avrupalılar doğru ekmek tüketiyor!

Türkiye’de her ne kadar yüksek oranda ekmek tüketilse de protein, vitamin ve mineral içermeyen bütün besleyicilik unsurları alınan beyaz undan yapılan beyaz ekmek dediğimiz boş ekmek tüketimi fazla. Boş ekmek beslenmeye de olumlu katkı sağlamıyor.

3-Doğru Ekmek nedir?

Sağlıklı ve dengeli beslenmek için mutlaka ekmek tüketilmeli. Doğru ekmek ise içeriği zengin doğru undan yapılan ekmektir. Tam tane tahıldan üretilen un ile hijyenik koşullarda üretilen bol lifli, protein, vitamin & mineral yönünden zengin tam tane tahıllı ekmek doğru ekmektir.

4-Doğru ekmek tüketimi, kötü koleströlü düzenler!

Tam tane tahıllı ekmek tüketimi kötü kolesterolü de düzenler. Tam tane tahıllı ekmek tüketerek, protein, lif, vitamin ve minerallerden zengin beslenirken, kötü kolesterol ile de mücadele edebilirsiniz.

5-Doğru ekmek şişmanlatmaz, kilo kontrolüne yardımcı olur!

Sağlıklı ve zinde olmak için ekmek tüketmek şart. Doğru ekmek şişmanlatmaz. Tam tane tahıllı ekmekler tok tutarak, kilo kontrolüne de yardımcı olur. Doğru ekmek değil, yanlış ekmek tüketmek kilo aldırır. Doyma hissi vermeyen, besleyici değeri olmayan boş ekmek kilo aldırır.

6-Ekmeğinizi elletmeyin!

Ekmeğin, üretiminden sofralarımıza gelmesine kadar geçen süreçte kaç el ile temas ettiğini biliyor musunuz ? Uzun yıllar süren AR-GE çalışmaları sonucunda geliştirilen özel ekmek ambalajları ekmeğinizin besin değerini ve ideal nem oranını korurken, aynı zamanda sofranıza geldiği süreçte değmeden size ulaşmasını sağlıyor.

7-Günde 3 dilim tane tahıllı ekmek tüketimi ile gelen kalp sağlığı!

Dünyada “tahılın süper kadını” olarak nitelendirilen, Amerikalı bilim insanı Prof. Dr. Julie Miller Jones, yapmış olduğu birçok araştırmada tam tane tahıllı ekmeğin insan sağlığına faydalarını tespit ederek, günde 3 dilim tam tane tahıllı ekmek tüketilmesini öneriyor.

8-Güne tam tane tahıllı kahvaltı ile başlayın!

Tam tane tahıllı ekmeklerle yapılan bir kahvaltı güne çok daha dinç başlamanızı ve tokluk hissinizin daha uzun süreli olmasını sağlar.

9-Yüksel lifli tam tane tahıllı ekmek sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur!

Doğru ekmek tüketiminin sağlığımıza sayısız fayda sağlıyor. Tam tane tahıllı ekmek yüksek lifli yapısıyla sindirim sistemini düzenliyor. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

10-Doğru ekmek tüketmek stres seviyesini azaltır!

Esmer grup ekmekler, besleyici olmalarının yanı sıra hastalıkları önleme ve dolaşım sistemini düzenleme özelliğine sahiptir. Ayrıca yağ yakımını tetikleyerek kilo kontrolüne de yardımcı olur. Stres seviyesinin azalmasını sağlıyor.