EKMEK DUNYASI

Ekmek ustaları Sirha İstanbul’da görsel bir şölen yaşatacak

Ekmek ustaları Sirha İstanbul’da görsel bir şölen yaşatacak

Fırıncılık sektörünün dünyadaki en prestijli yarışması Fırıncılık Dünya Şampiyonası’na katılacak Türkiye Fırıncılar Milli Takımı’nı belirleyecek son final yarışması 27-29 Kasım tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılacak Sirha İstanbul’da düzenlenecek. İstanbul ve Ankara’daki ön elemelerin ardından ‘Baget ve dünya ekmekleri’ kategorisi finalinde yarışacak ekmek ustaları, 29 Kasım günü Sirha İstanbul’da profesyonellere adeta görsel bir şölen yaratacak.

Dünyada 160 yıldır faaliyet gösteren maya devi Lesaffre’nin Türkiye şirketi Özmaya’nın ana sponsorluğu ve Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun resmi desteğiyle düzenlenen; dünyanın en prestijli fırıncılık yarışması ‘Louis Lesaffre Cup’ kapsamında Türkiye Milli Fırıncılar Takımı oluşturma sürecinde sona gelindi.

Kasım ayında İstanbul ve Ankara’da gerçekleştirilen ön eleme sürecini profesyonel bir jürinin değerlendirmesinden geçerek en yüksek puanla tamamlayan finalistler, uygulamalı final yarışmalarına katılma şansını elde etti. Bu kapsamda, ‘Viennese hamurişleri ve gastronomik  ekmek’ kategorisi final yarışması 25 Kasım tarihinde Baking Center’da, ‘Baget ve dünya ekmekleri” kategorisi finali ise 29 Kasım tarihinde İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılacak olan Sirha İstanbul’da düzenlenecek.

Performanslar dev ekrandan izlenecek

Otel, restoran ve yiyecek-içecek sektörünün büyük buluşması Sirha İstanbul Fuarı’nın son günü olan 29 Kasım’da yapılacak bu son kategori finali, fuarın ‘yarışma alanında” gerçekleştirilecek. Ekmek kategorisindeki 4 finalistin, 2’şerli gruplar halinde 4’er saatlik zaman diliminde yarışacağı etkinlik tüm gün sürecek.

Fuar ziyaretçileri yarışmacıların performanslarını yarışma alanındaki dev ekrandan takip edebilecekler. Ayrıca finalistlerin yarışma süresince yapacağı baget, roll ekmek ve kendi özel reçeteleri ile yapacakları çeşit ekmekler, yarışma sonunda fuar ziyaretçilerine tattırılacak. Yarışmacılara hazırladıkları ürünlerin kalitesi, doğru sayıda ve ağırlıkta olup olmadıkları, yarışma boyunca hijyen koşullarına uygunlukları ve yaratıcılıkları gibi bir çok farklı kritere göre profesyonel bir jüri tarafından değerlendirilerek, puan verilecek.

Fırıncılar Federasyonu Başkanı da jüride

Dünyada 160 yıldır faaliyet gösteren maya devi Lesaffre’nin Türkiye şirketi Özmaya’nın ana sponsorluğu ve Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun resmi desteğiyle düzenlenen yarışmanın kategori finallerinin sonunda Fırıncılar Milli Takımı seçilmiş olacak.

Jüri üyeleri arasında Özmaya Baking Center Müdür Yardımcısı Christophe Gautier, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Okan Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Profesör ve Kurucu Başkanı Prof. Dr. M.Hikmet Boyacıoğlu, UNO Geliştirme Uzmanı ve Türkiye Fırıncılar Milli Takımı Eski Üyesi Hasan Ünlü, Özmaya Baking Center Teknik Uygulamalar ve Laboratuvar Analizleri Uzmanı ve Türkiye Fırıncılar Milli Takımı Kaptanı Dr Gülten Yağmur ile Özmaya Sanayi A.Ş. Ticaret Müdürü Eduard Toth yer alacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ