EKMEK DUNYASI

Ekmek Zammı Tartışmasını Unlu Mamül sektörünün En Deneyimli İsmi Süleyman Çakır’ a sorduk

Fırıncılar federasyonunun yapmış olduğu zam açıklamasının ardından bakanlıktan karşı açıklama geldi ve ekmeğin durumu ne olacak hala belirsiz. Biz de bu konuyu işin uzmanı, gıda mühendisi ve unlu mamül üretim fabrikası sahibi Süleyman ÇAKIR’a sorduk.

Ekmek Zammı Tartışmasını Unlu Mamül sektörünün En Deneyimli İsmi Süleyman Çakır’ a sorduk

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun ekmekte zam açıklamasının ardından Ticaret Bakanlığı, “Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun ne ülke genelinde, ne herhangi bir il için tek başına ekmek fiyatı belirleme yetkisi bulunmamaktadır. Ekmeğe yüzde 15 zam yapıldığı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır” açıklamasını yaptı. Açıklamanın devamında “Bu konuda Türkiye Fırıncılar Federasyonu’nun görüş belirtmekten başka ekmek fiyatlarını belirleme konusunda yetkisi bulunmamaktadır” denildi.
Ekmek fiyatlarında oda ve belediye temsilcilerinden oluşan heyetlerin değerlendirme yaptığı ifade edilen açıklamada, fiyat belirleme süreçlerine dikkat çekildi.

Biz de Ekmek Dünyası ekibi olarak bu konuda bir bilene danışalım dedik ve soluğu Süleyman ÇAKIR’ın yanında aldık. Türkiye’de endüstriyel ekmek üretimi denildiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan unlu mamül sektörünün içinde 30 yıllık bir üretim geçmişi olan üretim fabrikası sahibi ve Gıda Mühendisi Süleyman ÇAKIR’a sorduk.

Fırıncılar federasyonunun açıklamış olduğu %15 Zam açıklamasını Nasıl değerlendiriyorsunuz ?

  • Öncelikle ekmek zammına tepki gösterenlerin günlük yaşantımızı etkileyen bütün zamlara tepki göstermelerini bekliyorum. Her nedense sektörü yönetenler gündeme sadece ekmek zammı ile geliyor. Özellikle fırıncılar federasyonu odalar ve dernekler fırıncı esnafın sorunlarını çözmeliler. Fırıncılar federasyonu  üreticilere bir ödülmüş gibi zam açıklaması yapıyor. Daha sonrada gelen tepkiler karşısında geri adım atıyorlar.

Geri adım atmaları yanlış mı  ?

  • Aslında sektöre hakim olmuş olsalar bu zamda geri adım atmalarından ziyade, zammın gerekçelerini tek tek izah etmeliler.  Hammaddelerdeki fiyat artışları ve diğer üretim maliyetlerini iyi bir şekilde analiz edip yaptıkları açıklamaları destekleyen tablolar sunmalılar.

Ne gibi bir analizler yapılmalı sizce ?

  • Ekmeği kimler nasıl hangi şartlarda üretmeli. Satış standartlarının belirlenmesi, sık sık konuşulan haksız rekabetin ortadan kaldırılıp kaliteli üretim yapmaları sağlanmalıdır.  Bir tarafta kaliteli üretim yapıp çalışanların haklarını tam veren fırınlar var diğer tarafta kaliteden ziyade maliyeti düşürmek isteyen işin ucuzuna ve çalışanın ucuzuna kaçıp üretim yapan fırınlar var.  Bu eşitsizliğin ortadan kaldıracak adımlar ve denetimler yapılmalı, sonrasında fiyat artışlarının durumu değerlendirilmeli.

Bu konuda çözüm yolları nelerdir ?

  • Az önce belirttiğim gibi ekmek üretiminde bir standart yok öncelikle bunun değerlendirilip sorunların ortadan kaldırılması gerekiyor.  Talep edilirse sektörün sorunlarına çözüm bulabiliriz. Bakanlığın artık sektörü bilenler çalışmalı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ