En Geç 31 Aralık Çarşamba Günü!

  • 20 Aralık 2014
  • En Geç 31 Aralık Çarşamba Günü! için yorumlar kapalı
  • 1.074 kez görüntülendi.
En Geç 31 Aralık Çarşamba Günü!

Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik kapsamında, 17 Aralık 2011 Tarihinden önce Çalışma İzni ve Gıda Sicili Belgesi, Kayıt Belgesi veya bu belgelere eşdeğer belge almış ve halen faaliyet gösteren kayıt kapsamındaki gıda işletmeleri, bu belgelerini en geç 31 Aralık 2014 tarihine kadar yenilemeleri gerekiyor.

önetmelik Hangi İşletmeleri Kapsıyor?

– Gıda satışı yapan((market, manav, kasap, şarküteri, balıkçı, kuruyemiş, aktar, pazarcı, büfe, toptancı, seyyar satıcı, halci)

– Toplu tüketime sunan ( lokanta, fastfood, kafe, bar, kahve, çaycı, kantin, yemekhane)

– Gıda ambalajı üreten /satan vb. işyeri.

Yukarıda belirtilen işletmelerden işyeri sahiplerinin; en geç 31 Aralık 2014 tarihine kadar İl veya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri’ne müracaat ederek İşletme Kayıt Belgelerini almalarını isteniyor. Denetimlerde onay belgesi almadan faaliyetini sürdüren hayvansal gıda işyerlerine, 2014 yılı rakamlarına göre; 13. 304 TL, İşletme Kayıt Belgesi almadan faaliyet gösteren bitkisel gıda üretimi yapan işyerlerine 2. 660 TL ve perakende gıda işletmecilerine 1. 329 TL, idari para cezası uygulanacak.

Gıda İşletmelerinin Faaliyet Konuları Şu Şekilde;

– Gıda üretimi yapan işletmeler,

– Depo, gıda satış ve diğer perakende faaliyet gösteren işletmeler,

– Toplu tüketim işletmeleri,

– Yerel marjinal ve sınırlı faaliyetler kapsamındaki işletmeler. İstisnai hükümlere göre faaliyet gösteren işletmeler.

 Gıda İşletmelerinin Onay Başvurusunda Hangi Belge ve Bilgiler İstenecek?

Dilekçe,  Beyanname genel kısmı (Ek-10), Beyanname özel kısmı (Ek-11), İşletmenin teknik resim kurallarına göre çizilmiş; su giderleri, personel hareketleri, ürün akış şeması, makine yerleşim planı gibi bilgileri içeren en az A3 boyutunda yerleşim krokisi, İşletmede oluşan katı/sıvı/ gaz atıkların uzaklaştırma şekli ve sıklığı hakkında bilgi ve yetkili merci tarafından istenmesi durumunda belge.

Gıda Üreten İşletmecilerinin Kayıt Başvurusunda Bulunmaları Durumunda Hangi Belge ve Bilgiler Gerekli?

İşletme Kayıt Belgesi başvuru ve beyannamesi. (Ek-4), Şeker üretimi veya şeker paketlemesi konusunda faaliyet gösterecek gıda işletmelerinin Şeker     Kurumu’ndan alacağı uygunluk yazısı.

Depo, Perakande, Toplu Tüketim İşletmecilerinin Kayıt Başvurunda Bulunduklarında İstenilen Belge ve Bilgiler ise Şu Şekilde;

İşletme Kayıt Belgesi başvuru ve beyannamesi. (Ek-4)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ