Gıda kaynaklı hastalık yapıcı bakteriler

  • 07 Ekim 2014
  • Gıda kaynaklı hastalık yapıcı bakteriler için yorumlar kapalı
  • 1.148 kez görüntülendi.
Gıda kaynaklı hastalık yapıcı bakteriler

Bu bölümde sık kullanılan bazı kelimeler:

Gram(+) / Gram(-) : Danimarka’lı bakteriyolog GRAM tarafından geliştirilen bakteri boyama yöntemini tanımlamak için kullanılırlar. Bu yöntem bakterilerin duvarlarının bir çeşit boya ile boyanmasıdır ve bakteriler için ana sınıflandırılma özelliği olarak kullanılır.

Çubuk/ kok: Bakterilerin şekillerini anlatmak için kullanılan kelimelerdir. Kok küre şeklindeki bakteriler çubuk ise çubuk şeklindeki bakteriler için kullanılır.

Flagellum/flagella: Bunlar bazı bakterilerde bulunan ipliğe benzeyen özel yapılardır. Bakteriler bu yapıları hareket etmek veya yüzeylere tutunmak için kullanırlar.

Familya/Cins/Tür/Suş: Bu kelimeler bakterilerin doğadaki konumlarını belirlemek için kullanılır. Familya birbiriyle ilgili organizmaların (burada bakteri) bağlı olduğu büyük bir gruptur ve alt cinslere ayrılır. Cins oldukça yakın benzerlikleri olan bakterilerin bulunduğu familyanın alt grubudur ve çeşitli türleri içinde bulundurur. Türler birbirinden farklıdır, fakat birbirleriyle çok ilişkili organizmalardır. Türlere bağlı olan her bir özel bakteriye suş denir. Serotipler ortak immunolojik özelliklere sahip olan suşlardır.

Anoloji: köpek (familya) – canis (cins) – tür: Canis familiaris (köpek) ve Canis lupus (kurt).

Anolojiden yola çıkarak her bir suşun farklı özelliklere sahip olduğu görülebilir (örneğin köpek çeşitlerini kıyaslayabilirsin). Bazı suşlar zararsız, bazıları patojen, bazıları ise yararlıdır. Hastalık yapıcı ve yararlı olanların her ikisi için de bu etkilerini türleri değil suşları belirler (bazı köpekler öldürücü iken bazıları arkadaşça olabilir).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0