Gündemdeki isim ISPANAK

Özden ÖRKÇÜ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 7 makalesi bulunuyor.
  • 06 Kasım 2019
  • Gündemdeki isim ISPANAK için yorumlar kapalı
  • 959 kez görüntülendi.

Son günlerde yaşanan ıspanaktan zehirlenme vakaları, dikkatleri bir kez daha gıda güvenliğine çekmiştir. Ispanaktan zehirlenen kişi sayısını 44’ e ulaştığı söylentileri dolanırken zehirlenmeye neden olan olayın tarımda kullanılan zirai ilaçların değil de patlıcangillerden, çok yıllık, pis kokulu, otsu bitkinin neden olduğu söylentileri dolana dursun, biz ıspanağın üzerine sıçrayan bu kara lekeden kurtarabilmek için faydalarından bahsededuralım J

Ispanak bütün topraklarda başarıyla yetiştirilebilir. Toprak seçme özelliği yoktur. Ancak toprağın asitli olması başarılı yetiştiriciliği önemli ölçüde olumsuz yönde etkiler. Başarılı bir ıspanak yetiştiriciliğinin yapılabilmesi için toprak pH’sının 6.5-7.5 arasında olması gerekir.

Güzel avrat otuna da biraz değinmek gerekirse de; eskiden bayanlar çok az miktarda 0,2gr yapraklarından aldıklarında gözbebeklerini büyüttüğü ve güzel göründüğü ve bunun eskiden denmesi nedeniyle Güzelavrat otu diye anılmıştır. Oysa 0,2gr Güzelavrat otunun yaprağının dahi öldürücü derecede zehirli olduğundan dikkat edilmesi ve asla bu maksat için kullanılmaması gerekir.

Ispanak bu hallere düşeceğini bilseydi çok üzülürdü açıkçası çünkü faydaları saymakla bitmiyor.

Ispanakta Bulunan Mineraller

Çocukluğumuzda Temel Reisle hayatımıza giren ıspanağın demir deposu olduğunu bilmeyen yoktur. Özellikle vücudumuz için önemli olan kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum mineralleri kaynağıdır. Ispanakta bulunan mineraller vücudun işlevi için önemli yere sahiptir.

 Kalori ve porsiyon ölçüleri

Ispanağın bir porsiyonu 100g olup sadece 23 kaloridir.

Ispanak yemeği ise günlük 6-8 yemek kaşığı tüketildiğinde günlük 1 porsiyon olup sadece 76 kaloridir.

Düşük kalorili ve doyurucu bir besin olması ıspanağın faydaları arasında yer almaktadır.

Diğer besin ögeleri

Yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda vücudumuz için yararlı lif(posa) bulunmaktadır. Peki ıspanakta protein varmı?

Ispanakta bulunan protein miktarı yüksek olsa da hayvansal kökenli olmadığı için çok kaliteli bir protein kaynağı değildir.

Ispanağın Anti Kanser Özelliği: 

flavonoidler açısından da oldukça zengin olan ıspanak, ayrıca bir antikanserojeniktir . Günümüzde yapılan araştırmalar, ıspanağın mide ve cilt kanserine neden olan hücrelerin ortadan kalkmasına yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Ispanak ayrıca agresif prostat kanserine karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Ispanak Göz Sağlığını Korur: Ispanağın içerdiği A vitamini, antioksidanlar, katarakt ve yaşlanmaya bağlı olarak ortaya çıkan göz sorunlarına karşı etkili olduğu ispatlanmıştır.

Kemik Sağlığını Korur: Ispanak kemik sağlığını korumak için hayati önem taşımaktadır. K vitamini bakımından zengindir. Vegan bireyler için süt ve süt ürünlerine alternatif sayılabilecek kalsiyum içerir. Osteoporozun önlenmesinde bolca süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Aynı zaman da ıspanak gibi kalsiyum içeren besinlerin tüketilmesi kemik sağlığını korumaktadır. Bu özelliği de ıspanağın faydaları arasındadır.

Ispanak Hipertansiyonu engeller: Potasyum içeriğinde, düzenli olarak ıspanak tüketmek, hem sinirlerin gevşemesini sağlar hem de hipertansiyonun sağlıklı seviyede tutulmasına yardımcı olur.

Beyin Sağlığını Korur:  Düzenli olarak ıspanak tüketmek, beynin ve zihnin sürekli genç ve aktif kalmasını sağlar. Ispanak sinir sisteminde hormon üretimini destekleyen folat, K ve C vitaminlerini içermektedir. Beyin sağlığı için gerekli olan yağ ve asit oranlarını dengeleyerek beyin sağlığına katkıda bulunur. Böylece, ıspanak davranışsal ve bilişsel sorunların düzeltmesi için ciddi anlamda fayda sağlar.

Sindirim Sistemi Ve Mideye Faydalıdır: Ispanak tüketimi genel anlamda sindirim sistemi sağlığını ve özellikle de mide sağlığını destekler. İçerdiği beta karoten ve C vitamini, serbest radikallerin zarar verdiği kolon hücrelerini korumaya yardımcı olur.

Ispanak  Kan Basıncı Düşürür: Ispanağın bol miktarda içerdiği peptitler, kan basıncının düşmesini sağlar.

Ispanak Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: A vitaminini fazla içeren ıspanak, bu özelliği sayesinde mukoza zarlarının korumasını sağlar. Bunun dışında solunum yolunu koruyan ıspanak, enfeksiyon hastalıkları ile de ciddi anlamda mücadele eder. Ayrıca sindirim sistemi organları ve özellikle bağırsak sağlığını koruması bağışıklık sisteminin hastalıklarla mukavemetine katkı sağlamaktadır.

Ispanak Anemiyi Önler: Ispanak demir açısından zengindir. Vücudun tüm hücrelerine oksijen taşıyan hemoglobinin bir bileşeni olarak demir, hücrelere enerji sağlamak için çok gereklidir.

Ispanağın Cilt Sağlığına Faydaları: Cilt ve deri vücudun tümünü kaplayan en büyük ve en hassas organıdır. Cilt sağlığımızı koruyabilmemiz için bazı temel besinlere ihtiyacımız vardır ve ıspanak bu noktada harika bir alternatiftir. Ispanak A vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini gibi hayati mineraller ile doludur. Bu yüzden ıspanak cilt sağlığında önemli bir rol oynar.

Aşırı tüketimini zararları?

Böbrek hastaları ıspanak tüketip tüketemeyeceklerini doktorlarına danışıp, öğrenmelidirler. Hastalığın seviyesi, kişiye göre değişiklik göstermesi nedeniyle ıspanak tüketimi noktasına farklı sonuçlar çıkarabilir.

Çok fazla ıspanak tüketmek, gut artrit gibi hastalıklara yatkın kişiler için çok tavsiye edilmez, bunun sebebi de ıspanağın vücudumuzda ürik asit seviyesini  arttırması ve vücutta eklem ağrıları, iltihaplanma ve şişmeye neden olarak gut hastalığının şiddetlenmesine neden olmasıdır.

Nasıl tüketilmeli

Ispanak istenilen şekilde eğer etli pişirilecekse ek yağ eklenmeden ama etsiz pişirilecekse 1 kg ıspanağa 1 yemek kaşığı zeytinyağı konularak pişirilmelidir. Aşırı yağ ile pişirilmesi ıspanağın faydalarından istifa etmeyi mümkün kılmamaktadır. İçerisinde yumurta veya yağsız kıyma ekleyerek protein miktarı arttırılabilir.

YAZARIN SON YAZILARI
Ramazan 2020 - 26 Nisan 2020
Gündemdeki isim ISPANAK - 6 Kasım 2019
Sınav Dönemi Beslenme - 13 Haziran 2019
Yılbaşı beslenme - 15 Ocak 2019
Baharatlar - 15 Ocak 2019
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
TÜM YAZARLARIMIZ
Güncel Konular