Anasayfa » GIDA » Kabuklu yemiş alerjisi

Kabuklu yemiş alerjisi

Kabuklu yemişlere ve tohumlara alerjiler, yaşamı tehdit eden ve bazen ölümcül reaksiyonlara sebep olan daha sert bir doğaya yatkındır. Kabuklu yemişlere alerjisi olan insanlar, yakından alakalı bitki türlerinden gelmemelerine rağmen cevizin bir çok farklı türünün tetiklediği reaksiyonlardan da çoğunlukla muzdarip olurlar. Genel olarak bu alerjiler yemişlerde ve tohumlarda bulunan, pişirme gibi proseslere dayanıklı olan ana proteinler tarafından tetiklenir.

Kabuklu yemiş alerjisinin, “oral alerji sendromu” (OAS) olarak adlandırılan bir duruma sebep olan, belirtileri çoğunlukla ağız ile sınırlandırılan, huş ağacı poleni alerjisi ile ilgili daha ılımlı bir formu da vardır. Bu durum kabuklu yemişlerde bulunan, Bet v 1 olarak adlandırılan ana huş ağacı polen alerjeni gibi polen alerjenleri ile çok benzer olan moleküller tarafından tetiklenir. Bu moleküller, bu alerjik tüketiciler için yemişlerin ve tohumların alerjikliğini azaltabilen pişirme ile yok edilme eğilimindedir.

Fındıklara ve tohumlara reaksiyonlar, gizli yemiş içeriklerinin veya iz miktardaki yemişlerin ve gıda işleme ve üretiminin bir sonucu olarak tanıtılan belli tohumların bir sonucu olarak da meydana gelebilir. Sonuç olarak kabuklu yemişler ve tohumlar AB gıda etiketleme yönergesinin Ek IIIa sına dahil edilir. Aşağıdakiler (onun ürünlerini içerir) eğer gıdada kasten bulunuyorsa etikette belirtilmelidir:

Ayrıca Bakınız

Ekmek Zammı Tartışmasını Unlu Mamül sektörünün En Deneyimli İsmi Süleyman Çakır’ a sorduk

Fırıncılar federasyonunun yapmış olduğu zam açıklamasının ardından bakanlıktan karşı açıklama geldi ve ekmeğin durumu ne olacak hala belirsiz. Biz de bu konuyu işin uzmanı, gıda mühendisi ve unlu mamül üretim fabrikası sahibi Süleyman ÇAKIR'a sorduk.