Siyez Buğdayı

  • 01 Şubat 2018
  • Siyez Buğdayı için yorumlar kapalı
  • 799 kez görüntülendi.
Siyez Buğdayı
Süleyman Çakır’ın www.favorilezzetler.com da yazdığı siyez buğdayında bılmek istedikleriniz.

Günümüzde adı sıkça duyulan, kullanım alanı gittikçe artan ve önemi yakın zamanda ortaya çıkan Siyez: kaplıca özetle Anadolu’nun en eski buğday türüdür.

Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde yetişen Siyez Buğdayı, 14 kromozom sayısıyla genetik olarak dünyadaki ilk buğday çeşitlerinden biri olarak biliniyor. Geçmişi yaklaşık binlerce yıl öncesine dayanan Siyez buğdayı, günümüz buğdayının atası kabul ediliyor.

İhsangazi ilçesi genelinde üretilen toplam buğday miktarı ise 8.250 tondur ve bunun 1.250 tonu (yüzde 15) Siyez buğdayından oluşur. Bölgede eskiden Siyez buğdayı bulgur olarak kullanılıyordu. Son yıllarda gündeme gelmesiyle başta ekmek ve çeşitli unlu mamullerde kullanılmaya başlandı. Özellikle basında çok fazla gündeme geldiğinden Siyez ununun fiyatıda artmış, hatta bulmak zorlaşmıştır. Bazı fırsatçılar tam buğday ununu, siyez unu olarak sattıklarını düşünüyorum.

Siyez buğdayının faydaları diğer buğdaylarda da mevcuttur. İlla 14 kromozonlu buğday ile beslenmek istiyorsanız, Karaat, Uzun Kılıç, Akbuğday, Tesbiğ buğdayı, Tek kılçık, Narin buğday, Urartu buğday gibi çeşitler bulunmaktadır.  Bana sorarsanız Mufitbey, Gerek79, Bezostaya, Flamura85, Golıa, Gönen, Adana 99 gibi ekmeklik buğday çeşitleriyle lezzetli ekmekler yapabilirsiniz. Ülkemizde yetişen buğdaylarda G.D.O olmadığını da  bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Medyada sadece siyez buğdayı tüketin diyenlere kanmayın. Siyez buğdayı için söylenen faydalar, diğer buğdaylar içinde mevcuttur. Önemli olan buğdayın yetiştirilmesinde kullanılan kimyasallar, öğütülme şekli ve nasıl tükettiğimizdir.

Ben çoğu zaman kendi ekmeğimi kendim yapıyorum. Balıkesir’de bir arkadaşımın kurduğu DFM sistemli değirmeninden gelen gerçek tam buğday unundan yapıyorum. Şimdi diyeceksiniz ki buğdayın sahtesi demi var?

Neyse ben size DFM (Dyk Flour Milling) özel öğütme sisteminden bahsedeyim. Geçmişi 1881 tarihine dayan Avusturyalı değirmenci Dyk ailenin geliştirdiği patentli bu sistemle bozulmaya eğilimli bir tahıl tanesinin yağı ayrışmadan enzimler ve vitaminler tahrip olmadan, uzun ömürlü ve içinde rüşeym bulunan yüksek kaliteli tam buğday unları üretebilmektedir. Özellikle Unun ince ve nem miktarının daha düşük olması ekmek kalitesini ve lezzetini artırıyor.

Benim için en önemlisi unun içinde rüşeym bulunması. Rüşeym (whea germ) buğday tanesının tepesindeki çüçüğüdür. E vitamini, folik asit, fosfor, thiamin, çinko, demir ve magnezyum gibi birçok besin kaynağı içerir. Lif değeri ve antioksidan içeriğinden dolayı tokluk hissi verir. Ben içinde rüşeym olmayan una tambuğday unu demem.

Ekmek tüketmesiniz bile mutlaka rüşeym tüketin, sağlıklı kalın.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Güncel Konular
Yanlizliktan dolayi satiliktir iletisim 0538 236 8723 0539 291 2397
Hemen bugun başlayabilir.
4 ağaız ekmek yapıyoruz yatakane mevcut ssk mevcut ciddi aileortamında çalışmak isteyenler arasın 05322425784 05322425786
2.el Enkomak döner fırınını iş değişikliği sebebiyle satıyorım.Fırın çok temiz.Memnuniyetle kullanıyordum.Fırının 5 arabası mevcut.Bir arabada 220 ekmek saatte 1000 ekmek pişirme kapasiteli.Alanın pişman olmayacağı bir fırın.
Fethiye merkezdeki fırınımız devren satılıktır. Fırın cadde üzerinde Kordon caddesinin karsısında bulunmaktadır.Tezgahta ekmek satışı 1 liradır. Tüm ekipmanlar mevcuttur. 05464750289 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
Hamurkere ihtiyacı arasın
karafırın hamurkar ve pişiriciliği olan sanatına güvenen kişiliği düzgün haftalık+ssk yatacak yer vardır devamlı iş sezonluk değildir irtibat tlf 0534 237 56 53
Yeni yapmış olduğumuz katı yakıt brlörü nde ister pelet ister fındık kabuğu katı yakıt aynen doğalgaz gibi yakar ve diğer kendi sınıfındaki mazot %50 karlı doğalgazda %30 karlı kendisi otomatik atesler otomatik dereceyi ayarlar kul derdi olmaz firinlarin gozlerini tikama...
3 5 torba yazın en az kışın 2 5 torba yapıyorum evden gelen kıymalı peynirli lahmacun olursa iş çok ben emekliyim burası emekli yeri ekmek 1 tl iş yapacak adam lazım kestart var cevirme var volsvagen kedi marka...
Hamurkarlık işi arıyorum parası saglam olsun istnbl.karatl no.05366066743