Unculardan Tarihi Savunma

  • 11 Mart 2018
  • Unculardan Tarihi Savunma için yorumlar kapalı
  • 1.508 kez görüntülendi.
Unculardan Tarihi Savunma
Lezzet Kurusu
[swf:https://www.ekmekdunyasi.com/reklamlar/tmak.swf]

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu ekmek savaşında İlber Ortaylı kartını gösterdi. Ünlü doktor Canan Karatay’ın ekmek karşıtı açıklamalarından zarar gören uncular, Antalya’da 30 Mart’ta başlayacak uluslararası kongrede ünlü Tarihçi İlber Ortaylı’ya ekmeğin tarihini anlattıracak.

Geçen yıl 3,6 milyon ton un ihracatıyla 1 milyar 100 milyon dolar gelir elde eden Türkiye küresel un ihracatı liginde beş yıldır zirvede bulunuyor. Türkiye’nin bu alandaki başarısı; dünyanın değişik ülkelerinden gelecek un sanayicilerinin de katılımıyla TUSAF 14. Uluslararası Kongre ve Sergisi’yle taçlandırılacak. 30 Mart-2 Nisan’da Antalya’da düzenlenecek zirve öncesinde Antalya’da bir araya gelen Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF); Antalya’da hazırlık toplantısı yaptı. Açılışa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı. Ünlü doktor Canan Karatay’ın ekmek karşıtı açıklamalarından zarar gören uncular, Antalya’da düzenlenecek kongrede vatandaşa da mesaj göndermeye hazırlanıyor. Zirvede ünlü Tarihçi İlber Ortaylı özel konuk olarak davet edilirken, Ortaylı ekmeğin tarihini anlatacak ve ‘ekmek insanlık tarihi kadar eski’ mesajı verecek.

TARIMDA FİYATLAMA MERKEZİ OLACAĞIZ

Programda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ürün İhtisas Borsasını bu ay içerisinde faaliyete geçireceklerini söyledi. Tüfenkci, “Ürün İhtisas Borsası ile özellikle tarım ticareti noktasında derinliği olan bir piyasayı Türkiye’de hep birlikte oluşturacağız. Artık buğdayın veya diğer tarım ürünlerinin fiyatlarını Amerika’da değil Türkiye’de belirleyeceğiz” dedi. TUSAF Yönetim Kurulu Başkanı Eren Günhan Ulusoy ise, sağlığa ve beslenme yapısına aykırı karbonhidratsız diyetlerle ekmeğin sofradan kaldırılmaya çalışıldığını ifade etti. Ulusoy, bu nedenle uzman diyetisyenlerin, beslenme uzmanı tıp doktorlarının ve gıda mühendislerinin durumu yapılacak kongrede değerlendireceğini sözlerine ekledi.

Buğday, ekmek ve un tartışılacak

Yerli ve yabancı bin delegenin Antalya’da buluşacağı söz konusu kongrenin bu yılki konusu “Buğday ve Ekmeğin Aşkı: Un” olarak belirlendi. Kongrede, buğdayın anavatanı Türkiye’nin un sanayisindeki yerinin yanı sıra tarih, beslenme gibi konular da mercek altına alınacak. Program kapsamında Prof. Dr. İlber Ortaylı “Buğday, Ekmek ve Un” konulu panelde tarihten bugüne buğdayın Türk mutfak kültüründeki yerini anlatacak. Selahattin Dönmez ve Elvan Odabaşı gibi diyetisyenler de beslenmede ekmeğin ve unun önemini dile getirecek.

Lezzet Kurusu
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Köşe Yazarları