EKMEK DUNYASI

Vatandaşın Belini Gıda Büktü

Vatandaşın Belini Gıda Büktü

Merkez Bankası Aralık ayı fiyat gelişmesi raporunda yer alan yıllık enflasyon oranlarına gıda ürünleri damgasını vurdu. Diğer ürünlere nazaran gıda ürünleri yıllık çift haneli artışla yüzde 8.17’lin TÜFE’yi de solladı. Merkez Bankası özellikle et, ekmek, tahıl, kahve-çay başta olmak üzere gıdada yıllık enflasyonun yüksek seyrettiğine dikkat çekti.

Merkez bankası, Aralık ayında enflasyon beklentilerin altında gelse de hedefi yüzde 3.17 puan aşan yıllık enflasyon için gıda fiyatlarına işaret etti.
Merkez Bankası’nın Aylık Fiyat Gelişmeleri raporunda aralık ayında ekmek, et gibi ürünlerin fiyatlarında iyileşme yaşanmasına rağmen yıllık bazda gıda ürünlerinin enflasyonunun yüksek seyretmeye devam ettiğini belirtti.

Merkez Bankası’nın raporunda “İşlenmiş gıda enflasyon görünümündeki iyileşme ekmek ve tahıllara ek olarak et ve süt ürünlerinden kaynaklanırken kahve-çay ve konserve işlenmiş sebze fiyatlarında yüksek oranlı artışlar devam etmiştir. Aralık ayında işlenmiş gıda fiyatlarında gözlenen kısmi iyileşmeye rağmen ekmek, et ürünleri, kahve-çay başta olmak üzere alt gruplar genelinde yıllık enflasyon yüksek düzeylerde seyretmeye devam etmiştir” denildi.

Gerçekten de oranlara bakıldığında yıllık enflasyon artışının en çok gıda ürünlerinde olduğu ortaya çıkıyor. Gıda ürünlerinde enflasyon yüzde 10’un üstünde TÜFE ortalamasında seyrederken diğer mal ve hizmetlerde enflasyon oranına yakın oranlar gözleniyor.

Ürün Yıllık değişim (%)

TÜFE  8,17
Enerji  -1,54
Gıda ve Alkolsüz içecekler 12,73
İşlenmemiş gıda 12,24
Taze meyve sebze 10,86
Diğer işlenmemiş gıda 13,08
İşlenmiş Gıda 13,16
Ekmek ve tahıllar  14,83
Diğer işlenmemiş gıda 12,15
Enerji ve gıda dışı mallar 8,68
Hizmetler 8,59
Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün açıkladığı verilere göre, tüketici fiyatları Aralık ayında yüzde 0.44 düştü ve 2014 yılının enflasyonu yüzde 8.17 olarak hesaplandı. Enflasyon 2013 yılında yüzde 7.40 düzeyindeydi. Merkez Bankası’nın bu yılki enflasyon hedefindeki sapma yüzde 3.17 puan gibi yüksek oranda gerçekleşti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ