Anasayfa  |  Hakkımızda  |  İletişim

 

 
KURUMSAL HİZMETLERİMİZ DERGİ ABONELİK E-DERGİ FIRINLAR İLANLAR OKUR KÖŞESİ
 
   _UN ve UNLU MAMULLER Sektöründeki her türlü sorularınız ve teknik destek için 0-532-2361210 dan Süleyman ÇAKIR'ı arabilirsiniz. _Satılık, Kiralık, Devren Fırın ve Pastaneleriniz için bizi arayınız.     
 

ISTANBUL

 

 

Süleyman ÇAKIR
23 Temmuz 2011 Cumartesi
Türkiye'de Dondurulmuş Unlu Mamuller

 


        Türkiye’de ekmek sektöründe faaliyet gösteren birkaç ekmek üreten fabrika ve çok sayıda küçük fırınlardır. Son yıllarda tüketicilerin bilinçlenmesi ve tüketici ihtiyaçlarına uyumlu üretim faaliyetlerine geçiş doğrultusunda, ekmek sektöründe farklı çeşitler ve uygulamalar da ortaya çıkmıştır. Büyük mağazaların ve süper marketlerin içinde fırınlar kurulması bu uygulamalardan biridir.
         Mağaza içinde faaliyet gösteren bu fırınlar esnaf fırınlarının önemli rekabetçileri haline gelmiştir. Mağaza içi fırınlar, market ortamına sıcak bir hava katmakta ve sürekli ekmek üretimi sayesinde taze ekmek kokusu ile müşterileri çekmektedir.
       Tüketici ihtiyaçlar zaman içinde değişiklikler gösterse de, ekmek satın alırken göz önüne alınan en önemli faktör hala ürünün tazeliğidir. Tüketiciler günün her saatinde taze ve çeşit ekmeğe ulaşmak istemektedirler. Bu talebe cevap verebilmek için de fırın bölümlerinde alt yapı sorunu ortaya çıkmıştır. Gerek ekipman, gerekse çalışan sayısının artmasından kaynaklanan geniş alanların market ortamında mümkün olmayacağı ortaya çıkmıştır, aynı sorun kiraların artmasıyla caddelerdeki ve alışveriş merkezlerindeki pastane ve unlu mamüllerde de yaşanmaktadır. Bu sorunu aşmak için, Avrupa da olduğu gibi Türkiye’de de ‘dondurulmuş’ ürünlere geçiş başlamıştır. 


      Türkiye ‘de 10 milyar dolar unlu mamül pazarı bulunmasına rağmen paketli ve çeşit ekmeğin Pazardaki payı sadece % 1,4 dür. Dondurulmuş unlu mamullerin pazardaki payı ise cok küçüktür fakat 19 yıl önce başlayan dondurulmuş unlu mamul üretimi ise günümüzde hızlı bir artış göstermekte olup, Milföy hamuru, pizza ağırlıklı ürün çeşitlerine ekmekler, kruvasanlar, cookiler, kekler ve pasta çeşitleri eklenmiştir. Türk Lirasının değerlenmesinden dolayı ülkemize birçok yabancı firma yatırım yapmaktadır. Özellikle son 6 ayda Almanya, Fransa ve İngiltere’den birçok firma Piyasa araştırması yapmaktadır.

          Ekmek Dünyası olarak yaptığımız araştırmalar göstermiştir ki, Avrupa ülkelerine göre Ekmek ve Pastacılık sektörü çok geri kalmış hala yüzyıllar önce yapılan geleneksel usullerle üretim yapılmakta bu yüzden önü acık geleceği olan en önemli sektör dondurulmuş unlu mamüllerdir.

            Türkiye'de ilk  dondurulmuş unlu mamul üreten ve 19 yıldır üretimin içinde olan biri olarak şunu rahatlıkla şunu söyleyebilirim.

*Dondurulmuş gıdalar kullanım pratikliği ve zaman acısından yoğun tempolu yaşamınızın en büyük kurtarıcılarıdır.

*Dondurulmuş gıdalar daha ekonomiktir ve %100 oranında tüketime hazırdır.

*Dondurulmuş gıdalar gerekli ortam koşulları sağlandığında tazelerine oranla daha uzun süre depolama ve korunma olanağına sahiptir.

*Dondurulmuş ürünler sağlıklıdır, zamandan tasarruf sağlar.

Not: Dondurulmuş unlu mamullerin avantajları, yatırım maliyetleri, kar oranları ve diğer merak ettiğiniz her türlü bilgi için arayabılırsiniz.

Süleyman ÇAKIR
0-532-236 12 10

 

Bu Yazı Toplam 4712 Defa Okunmuştur
 
Siteye Üye Olun
Kullanıcı
Şifre
 

             

Üye Olun 

I Şifremi unuttum
 
Güngör URAS

Beyaz Ekmek ‘Sünger Ekmek’
Elmira Hatami

SAFRAN
Burak ÇALIK

Ekmek Baharı
Süleyman ÇAKIR

Ekmeğimize Ne Oldu
Ferit ÇAMLIBEL

EKMEK BULAMAZLARSA BRIOCHE YESİNLER…
Berna KÖMÜR

Ekmeğin Raf Ömrü
Nüket Öz

Ekmeğin besin değeri ve sağlımızda önemi
Gamze ÇAĞLAR

OĞLAN OLSUN DELİ OLSUN, EKMEK OLSUN KURU OLSUN
 
Habertürk
Haberler www.haberturk.com tarafından sağlanmıştır.
 
«  Ekim 2014  »
PzPtSaÇaPeCuCt
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
 
TÜRK GIDA KODEKSİ EKMEK VE EKMEK ÇEŞİTLERİ TEBLİĞİ İLE BUĞDAY UNU TEBLİĞİNİ DOĞRU BULUYORMUSUNUZ?
EVET
HAYIR
FİKRİM YOK
  
 
 

ANA SAYFA KURUMSAL HİZMETLERİMİZ DERGİ ABONELİK E-DERGİ FIRINLAR OKUR KÖŞESİ İLETİŞİM
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2011 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.


Çizginet & Mehmet CAN